Η… ξέφρενη πορεία της Λαμίας συνεχίστηκε και σήμερα (29/1), στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στη Super League 1. Επικράτησε, και μάλιστα με ανατροπή, του ΟΦΗ με 2-1 και έκανε… άλμα στην μάχη της παραμονής.

Οι Κρητικοί μπήκαν «σε θέση οδηγού» με το γκολ του Τσιλιανίδη στο 34′ και κρατούσε τα κεκτημένα ως περίπου 10 λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα. Όμως, οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να ξεπεράσουν κάθε εμπόδιο και την κούραση από τα 120 αγώνα κυπέλλου με τον Άρη και να μην σταματήσουν.

Μπροστάρης στην επική ανατροπή τέθηκε ο Μανούσος. Ο οποίος, με δύο γκολ σε πέντε λεπτά (82′, 87′) έδωσε στην ομάδα του μια σημαντική νίκη. Πλέον, οι Φθιώτες μετρούν 18 βαθμούς, με τον ΟΦΗ να μένει στους 26.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ (78′ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο, Νούνιες, Μπανγκουρά, Καραμάνος (72′ Μανουσάκης), Ρόμανιτς (64′ Αραμπούλι), Τσούκαλος (63′ Αραμπούλι).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγος, Ντε Γκούζμαν, Τοράλ (90′ Φελίπε), Λάμπρου, Τσιλιανίδης (74′ Καμάου), Ντουρμισάι (74′ Φαν Νταινεν).