Σχεδόν στο νήμα κρίθηκαν τα τελευταία μέτρα στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε τελικά ο Τζον Κιπκόριρ Κομέν ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθεια του σε 2:16.34 προσπερνώντας το συμπατριώτη του, Μουχιτίρα στο τέλος ο οποίος τερμάτισε μόλις 9 δευτερόλεπτα αργότερα, σε 2:16.43.

Οι δύο αθλητές πάλεψαν στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής με τον 42χρονο Κενυάτη να παίρνει τη νίκη έχοντας περισσότερες δυνάμεις στην τελική ευθεία.

Στην τρίτη θέση του Αυθεντικού Μαραθωνίου τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος, γράφοντας μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Ο Πανελληνιονίκης κατέγραψε χρόνο 2:19:02, και έγινε ο πρώτος Έλληνας που τερματίζει στον 37ο Μαραθώνιο.