Ο Ιωνικός πανηγύρισε σήμερα (12/2) ένα σημαντικό -βαθμολογικά και ψυχολογικά- διπλό στην Τρίπολη. Για την 23η αγωνιστική της Super League 1, επικράτησε του Αστέρα με 3-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το… καλησπέρα σε «θέση οδηγού», με τον Καπίγια (6′). Δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες αλλά δεν τις αξιοποίησαν για να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά. Γεγονός που το πλήρωσαν «ακριβά».

Οι φιλοξενούμενοι στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ισορρόπησαν και αναζήτησαν την ισοφάριση. Στο 57’ την «άγγιξαν» αλλά το γκολ του Βαφέα ακυρώθηκε για φάουλ στον Τσιφτσή. Τελικά, την πέτυχαν, μετά από περιπέτεια.

Στο 58′ ο Λένις πλάσαρε αλλά η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι του Τσιφτσή. Οι Νικαιώτες διαμαρτυρήθηκαν ότι ο Καστάνιο είχε σπρώξει τον Λένις. Ο διαιτητής, Κουμπαράκης, έκανε χρήση του VAR, έδειξε την άσπρη βούλα και κόκκινη στον Καστάνιο. Ο Άοσμαν δεν αστόχησε, το σκορ έγινε 1-1 και οι Αρκάδες συνέχισαν με 10 παίκτες.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Άοσμαν έκανε το 1-2. Στο 89’ οι γηπεδούχοι «αγκάλιασαν» την ισοφάριση αλλά το δοκάρι… είπε όχι στον Κρέσπι.

Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις. Με τα γκολ του Μάναλη (90’+8′) για τους Νικαιώτες και του Κρεσπί (90’+10′) για τους Τριπολιτσιώτες.

Με τη νίκη του αυτή ο Ιωνικός έφτασε τους 21 βαθμούς και «έβαλε φωτιά» στα play offs. Ο Ατσέρας Τρίπολης παρέμεινε στους 32 πόντους και έχασαν έδαφος στη διεκδίκηση της 6άδας.

ΑΣΤΕΡΑΣ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος(81′ Τιλίκα), Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ριέρα(81′ Μπενίτο), Καπίγια(64′ Αντζουλάς), Σίτο(81′ Κρέσπι), Σονί.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Ματσούκας(72′ Βαλεριάνος), Βαφέας, Σάντσεζ, Ρομαό, Κιάκος, Κάνιας, Ντάλσιο, Άοσμαν(85′ Πλατέλλας), Λένις(72′ Γκοτσούλιας), Μάντζης.