Στόχος επιτεύχθηκε για τον Ολυμπιακό. Στην αναμέτρηση του «Γ. Καραϊσκάκης» -με την οποία «έπεσε η αυλαία» του αποψινού (24/10) προγράμματος της 7ης αγωνιστικής για τη Super League 1- επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ. Και επέστρεψε στο πρώτο… σκαλοπάτι της βαθμολογίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στ’ αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-0. Χάρη στo αυτογκόλ του Βαρέλα, από σουτ του Καμαρά (22′), και του Μασούρα (31′). Θα μπορούσαν να είχαν μεγαλύτερη διαφορά και άνεση. Όμως κακές τελικές επιλογές και δύο φορές το δοκάρι στην προσπάθεια του Αραμπί (29′) δεν τους το επέτρεψαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους. Πάντως ο Ολυμπιακός είδε και πάλι το δοκάρι να του στερεί διεύρυνση του σκορ (51′ Αγκιμπού).

Επτά λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είδε να έχει την ίδια κατάληξη η προσπάθεια του Μιχαηλίδη (58′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μουργκ (81′) και αναζήτησαν την ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (70′ Μπουχαλάκης), Ροντρίγκες (46′ Ονιεκούρου), Μασούρας (83′ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά (83′ Κούντε), Ελ Αραμπί (59′ Τικίνιο).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (60′ Βιεϊρίνια), Σβαμπ, Εσίτι (46′ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (59′ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (59′ Μιτρίτσα, 78′ λ. τρ. Μουργκ).