Με έναν εκπληκτικό Μπάτλερ, οι Χιτ έμειναν ζωντανοί στη διεκδίκηση του τίτλου, επικράτησαν 108-111 των Λέικερς και μείωσαν σε 3-2 την σειρά των τελικών!

Ο Τζίμι Μπάτλερ κράτησε ζωντανούς τους Χιτ στη μάχη για το πρωτάθλημα στο ΝΒΑ. Ο άσος του Μαϊάμι, ήταν καταπληκτικός στο Game 5 και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί των Λέικερς σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 108-111.

Οι Χιτ, κατάφεραν να ξεφύγουν από την πρώτη περίοδο στο σκορ με 27-36, ενώ πήραν διαφορά 11 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο με 30-41. Οι Λέικερς, αντέδρασαν και μείωσαν σε 53-54, πριν το Μαϊάμι με πρωταγωνιστή τον Μπάτλερ προηγηθεί και πάλι με 54-60 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ντέιβις, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, βοήθησε τους Λέικερς να ισοφαρίσουν σε 70-70, χωρίς και πάλι να μπορέσουν να προηγηθούν. Οι Χιτ πήγαν την διαφορά πρώτα στο +8 (70-78) για να κλείσουν το τρίτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 82-88. Στη τέταρτη περίοδο είδαμε πραγματική ματσάρα, με τους Λέικερς να προηγούνται για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο με 97-96.

Από το 101-103 το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια ανά επίθεση! 21″ πριν το τέλος, ο Ντέιβις έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 108-107, με τον Μπάτλερ με δύο εύστοχες βολές να κάνει το 108-109 16″ πριν το τέλος. Εκεί, ο ΛεΜπρόν πήρε την μπάλα κι έδωσε πάσα στον ξεμαρκάριστο Γκριν που αστόχησε σε τρίποντο, ο Μόρις πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά πέταξε την μπάλα εκτός γηπέδου με αποτέλεσμα να… κρεμάσει τους Λέικερς! Στην τελευταία επίθεση ο Χάροου κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό 108-111.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν φυσικά ο Τζίμι Μπάτλερ, που σημείωσε 35 πόντους, πήρε 12 ριμπάουντ κι έδωσε 11 ασίστ, με τον Ρόμπινσον να ακολουθεί με 26 πόντους.

Από την άλλη, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε μια εξωπραγματική εμφάνιση αλλά για την ώρα δεν έδωσε το πρωτάθλημα στους Λέικερς! Σημείωσε 40 πόντους, πήρε 13 ριμπάουντ κι έδωσε 7 ασίστ, με τον Ντέιβις με… ένα πόδι, να ακολουθεί με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-36, 56-60, 82-88, 108-111.