Με γκολ του Τσούμπερ στο 92΄ η Ένωση επικράτησε 2-1 του Ιωνικού στη Νίκαια για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Super League και παραμένει σε τροχιά διεκδίκησης του τίτλου της πρωταθλήτριας.

Για την ίδια διοργάνωση, ισόπαλο 0-0 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τη Λαμία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σεμπά στο 38′ και έχασαν ευκαιρίες για να εξασφαλίσουν τη νίκη, όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Βίντα στο 82′, για να πάρει 10 λεπτά μετά 3 ανέλπιστους (όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση) βαθμούς.

Οι «κιτρινόμαυροι» διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση της κατάταξης μειώνοντας προσωρινά στον 1 βαθμό από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό ο οποίος σε λίγα λεπτά υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Αντίθετα ο Ιωνικός υπέστη 5η συνεχόμενη ήττα και εξακολουθεί να είναι τελευταίος στη βαθμολογία.

Συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γούλερι (88΄ Μάντζης), Σόουζα (50΄ Αντούνες), Βαλεριάνος, Κάνιας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάκιτς, Σεμπά, Φαντιγκά (76΄ Ρουμπουλάκου).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (63΄ Γκατσίνοβιτς), Αμραμπατ (74΄ Τσούμπερ), Γιόνσον, Πινέδα (74΄ Μάνταλος), Φαν Βέερτ (62΄ Φερνάντες), Αραούχο.

«Κουλούρια» στη Βοιωτία

Ήταν ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν αφήνει ευχαριστημένο κανέναν αντίπαλο, καθώς αμφότεροι βρίσκονται χαμηλά στη βαθμολογία. Η Λαμία είναι στην 13η θέση με 12 πόντους, ενώ στο +1 είναι ο Λεβαδειακός.

Συνθέσεις:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Βινίσιους, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Βρακάς, Νίκας, Μεχία (56′ Νταμπό), Παναγιώτου, Μουτίνιο, Δούμτσιος, Τορό (60′ Λούα Λούα)

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοβ, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Βασιλαντωνόπουλος, Μπεχαράνο, Σλίβκα, Νούνιες (77′ Τζανδάρης), Τσιλούλης (84′ Μαρτίνες), Βέργος (65′ Μανούσος), Ρόμανιτς (84′ Ντε Βινσέντι).