Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Super League ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

Ο αγώνας είχε δοκάρι, ευκαιρίες, φανατισμό και καθυστερημένη έναρξη λόγω ενός πανό (τι πρωτότυπο… στα ελληνικά γήπεδα).

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα αμφότεροι οι αντίπαλοι παρέμειναν στην 3η θέση με 42 βαθμούς, 5 λιγότερους από τη δεύτερη ΑΕΚ (εκκρεμεί η τύχη του αγώνα της με τον Ατρόμητο) και 6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι είχαν κορυφαίο παίκτη τον τερματοφύλακά τους Πασχαλάκη (μέχρι πέρσι έπαιζε στον ΠΑΟΚ) έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 22ο λεπτό όταν το εκτός περιοχής σουτ του Χάμες Ροντρίγκες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Καθυστέρηση έναρξης λόγω πανό κατά του Μαρινάκη

Η σέντρα στην Τούμπα πραγματοποιήθηκε με καθυστέρηση 19 λεπτών λόγω ενός πανό κατά του Βαγγέλη Μαρινάκη, το οποίο παρά τις διαβουλεύσεις και τα όσα ακούστηκαν από τα μεγάφωνα δεν κατέβηκε αμέσως.

Ο διαιτητής έστειλε τους παίκτες των δύο συλλόγων στα αποδυτήρια μετά από 11 λεπτά και ο αγώνας άρχισε στις 20:49.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (70’ Νάσμπεργκ), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (72’ Σβαμπ), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας (91’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς (72’ Τόμας), Ολιβέιρα

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας (61’ Κανός), Χάμες (80’ Σαμασέκου), Μπιέλ (80’ Ράμον), Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί)