Ο Προμηθέας συνετρίβη επί γαλλικού εδάφους, όπου υπέστη την τρίτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Β’ όμιλο του EuroCup. Οι Αχαιοί ηττήθηκαν 62-92 από την Μπουρ αν Μπρες, με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 1-2.

Με 14 λάθη, μόλις 6/26 τρίποντα, 6/12 βολές και χαμένη τη «μάχη» των ριμπάουντ, ο Προμηθέας δεν είχε καμία τύχη… Την ίδια στιγμή, ο Έρικ Μίκα κυριάρχησε στις δύο ρακέτες με τον 26χρονο σέντερ των Γάλλων να τελειώνει τον αγώνα με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, δίνοντας πρόωρα τέλος στα όνειρα των Αχαιών για «διπλό».

Ο Προμηθέας έμεινε στον αγώνα μέχρι το 7΄, όταν και προηγήθηκε με 12-13. Η άμυνά του τον… πρόδωσε στη συνέχεια, δέχθηκε 13 πόντους και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -6 (25-19). «Εγκλωβισμένος» από την αντίπαλη άμυνα και με το περιφερειακό σουτ να μην υπάρχει στο παιχνίδι τους, οι Αχαιοί έχασαν την επαφή στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -14 (50-36).

Οι Γάλλοι δεν έχασαν τη διάρκεια τους σε άμυνα και επίθεση και στο 25΄ φρόντισαν να «αγκαλιάσουν» τη νίκη, εξασφαλίζοντας μία διαφορά 18 πόντων (63-45), η οποία δεν απειλήθηκε από τον Προμηθέα, που έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει… Με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, άλλωστε, ο Κέντρικ Ρέι ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 50-36, 67-49, 92-62
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορτές, Τσίτσι, Τσελίκ