Με ιδανικό τρόπο άρχισε και επίσημα την καριέρα του στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο ο Αργύρης Γιαννίκης. Στο ντεμπούτο του είδε την ομάδα του –για την 6η αγωνιστική της Super League 1- να επικρατεί στο ΟΑΚΑ του Ατρόμητου με 3-0.

Βέβαια το σκορ δεν «καθρεφτίζει» την διαφορά απόδοσης των δύο ομάδων αλλά μάλλον περισσότερο τις καλύτερες τελικές επιλογές, τα λιγότερα λάθη στιγμής και την ευστοχία τους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αραούχο (24′).

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ν’ αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και το… πλήρωσαν. Αρχικά στο 78′, μετά από μίνι περιπέτεια. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Γκαλβάο ανέτρεψε τον Άμραμπατ. Αρχικά ο διαιτητής, Παπαδόπουλος, έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Μετά έκανε χρήση του VAR και έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Τσούμπερ δεν σκόραρε αλλά το έκανε ο Βράνιες. Όμως και πάλι μετά από χρήση του VAR, διατάχθηκε σωστά επανάληψη και ο Ελβετός δεν αστόχησε. Τ

ο «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε -για να μην μείνει παραπονεμένος- ο Βράνιες (80′). Πλέον η ΑΕΚ έχει 13 βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος -που ψάχνει την πρώτη του νίκη-μόλις 2.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννάκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Βράνιες, Ρότα, Σιμόες (84′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (67′ Λε Ταλέκ), Γέβτιτς (35′ Μάνταλος), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (67′ Άμραμπατ), Αραούχο (84′ Ανσαριφάρντ)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Χατζηϊσαΐας, Γκαλβάο, Ντένιτς, Σάλομον, Μουνίθ (69′ Σπιριντόνοβιτς), Κλωναρίδης (85′ Κωτσόπουλος), Κουλούρης (69′ Μπεντινέλι)