Την πρώτη του ήττα στα φιλικά προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους γνώρισε ο Ολυμπιακός. Μετά τις νίκες τους επί των Βολφσμπέργκερ και Κράσνονταρ με 1-0, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν το απόγευμα της Τρίτης (29/06) με 3-0 από τη Σάλτσμπουργκ στο γήπεδο του Κουφστάιν.

Σε ένα ματς με πολλές αλλαγές και δοκιμές απ’ την πλευρά του Πέδρο Μαρτίνς, οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο ημίωρο, χάνοντας καλές ευκαιρίες με τους Μασούρα (8’) και Καμαρά (20’). Οι Αυστριακοί είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους με τον Σέσκο στο 10’, όμως κατάφεραν να βρουν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας και το παιχνίδι.

Στο 33’ από φάουλ του Γιανούζοβιτς, η μπάλα κόντραρε στον Ελ Αραμπί που βρισκόταν στο τείχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του Τζολάκη. Δύο λεπτά μετά (35’), ο Νίκο Καπάλντο επιχείρησε σουτ λίγο έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπουχαλάκη, πήρε ύψος και κατέληξε στο βάθος της εστίας των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει πριν το ημίχρονο κι έφτασε κοντά στο γκολ στο 43’, όμως η κεφαλιά του Ελ Αραμπί βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια η προσπάθεια του Παπασταθόπουλου σταμάτησε στον Κουν. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τζολάκης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στο 54’ σε σουτ του Μπέρνεντερ, ενώ στο 60’ ο Μασούρας είχε ακόμη μία καλή στιγμή, χωρίς όμως να μπορέσει να νικήσει τον γκολκίπερ της Σάλστμπουργκ.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 67’ με πλασέ του Αντεγέμι, ο οποίος είχε και δυνατό σουτ στο δοκάρι στο 90’.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Kεν, Κοϊτά (34’ Σούτσιτς), Κγιέργκααρντ, Γιουνούζοβιτς, Σόλετ, Λούντεβιγκ, Σέσκο, Καπάλδο, Γκουίντο, Βέμπερ, Όκαφορ. Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι Αντεγέμι, Κρίστενσεν, Μπέρνεντερ, Αντάμου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης (66’ Κρίστινσον), Ανδρούτσος (66’ Λαλά), Σεμέδο (46’ Μάρκοβιτς), Παπασταθόπουλος (66’ Καλογερόπουλος), Αποστολόπουλος (48’ Ρέαμπτσιουκ), Μπουχαλάκης (66’ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά (66’ Κουντέ), Πέπε (66’ Σαπουντζής), Ραντζέλοβιτς (66’ Αλγκασίμ Μπα), Μασούρας (66’ Τσούμιτς), Αραμπί (66’ Βρουσάι).