Ο ρατσισμός έκανε εκ νέου αισθητή την παρουσία του σε γήπεδο ποδοσφαίρου με συνέπεια να μη χαρεί την κρίσιμη νίκη που σημείωσε ο σύλλογος στον οποίο παίζει βασικός ποδοσφαιριστής του.

Ο αγώνας τέλειωσε επεισοδιακά, ο παίκτης αποβλήθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για υποκίνηση βίας και μετά κλήθηκε να καταθέσει στο αστυνομικό τμήμα.

Πρόκειται για τον τερματοφύλακα της Ρασίνγκ Κλουμπ, Γκαμπριέλ Αρίας ο οποίος τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα διότι προκάλεσε τους οπαδούς της Πλατένσε με άσεμνες χειρονομίες. Ίδια ποινή επιβλήθηκε στο ίδιο λεπτό σε έναν συμπαίκτη του και σε έναν αντίπαλό του.

Άκουσε πολλά υβριστικά συνθήματα από τους οπαδούς των γηπεδούχων οι οποίοι τον αποκάλεσαν υποτιμητικά Χιλιανό, λόγω του ότι επέλεξε να αγωνιστεί με την εθνική Χιλής παρότι γεννήθηκε στην Αργεντινή.

Ο ίδιος ο Αρίας υποστήριξε ότι έβριζαν την οικογένειά του και παραδέχθηκε ότι ξεπέρασε τα όρια.

«Είναι πολύ δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι σε αυτή την κοινωνία κάποιοι κάνουν τον κόπο να ψάξουν τα ονόματα των συγγενών ενός παίκτη και να τον προσβάλουν για σχεδόν 100 λεπτά.

Τα όρια ξεπεράστηκαν, δεν το πίστευα, εξερράγην εναντίον αυτών των τεσσάρων τύπων. Ζητώ συγγνώμη από τους συναδέλφους μου και τους ανθρώπους της Πλατένσε, αυτό ήταν για όσους προσέβαλαν συνεχώς την οικογένειά μου».

Για την ιστορία οι φιλοξενούμενοι (Ρασίνγκ Κλουμπ) πήραν το νικηφόρο αποτέλεσμα (1-0)  χάρη σε γκολ του Μαξιμιλιάνο Ρομέρο στο 59΄.