Αντρέποντας μια διαφορά 15 πόντων και κάνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μπάσκετ νίκησε 83-74 τη Νέα Ζηλανδία στον τρίτο αγώνα της για το Παγκόσμιο Κύπελλο και προκρίθηκε στη φάση των «16».

H εθνική «ροκάνισε» στην τρίτη περίοδο τη διαφορά που είχαν οι Νεοζηλανδοί και μείωσε στον πόντο (50-51) χάρη σε τρίποντο του Παπαπέτρου (27 πόντοι με 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της. Στην τέταρτη περίοδο, ένα σερί 9-0 έδωσε στην εθνική το προβάδισμα που διατήρησε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Εκτός από τους 27 πόντους του Παπαπέτρου, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πρόσθεσε άλλους 20, ενώ ο Τόμας Ουόκαπ είχε 10 πόντους και 9 ασίστ.

Η Εθνική θα τοποθετηθεί, μαζί με τις ΗΠΑ, σε όμιλο, με αντιπάλους τη Λιθουανία και το Μαυροβούνιο αντίστοιχα. Οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματα της Α΄ φάσης στο «Top-16» και μετά τους δύο αγώνες τους στη Β΄ φάση την πρόκριση για τα νοκ άουτ ματς της φάσης των «8» εξασφαλίζουν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου.