Άλλη μία θέση πιο ψηλά ανέβηκε ο Απόστολος Χρήστου στα 100 μ. ύπτιο, στο τρίτο και τελευταίο μίτινγκ του Παγκοσμίου Κυπέλλου κολύμβησης, που ολοκληρώθηκε σήμερα (22/10) στη Βουδαπέστη. Μετά την τέταρτη θέση στο Βερολίνο και την τρίτη στην Αθήνα, ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε αυτήν τη φορά δεύτερος με 53.77, πίσω μόνο από τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2022 και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, με τον Ιταλό να είναι ξανά ασυναγώνιστος με επίδοση 52.58.

Ο Χρήστου πήρε τη δεύτερη θέση με την ελάχιστη διαφορά από τον Τσέχο Μίροσλαβ Κνέντλα (53.78), ενώ κανείς άλλος φιναλίστ δεν «κατέβηκε» τα 54 δευτερόλεπτα.Ο Δημήτρης Μάρκος σε έναν πολύ ανταγωνιστικό τελικό στα 200μ. ελεύθερο πήρε την έβδομη θέση με 1:48.79, κάνοντας ανάλογη κούρσα με τον πρωινό προκριματικό, όπου είχε τερματίσει σε 1:48.70. Τη νίκη πήρε ο Αυστραλός Μαξιμίλαν Τζουλιάνι με 1:45.42, μπροστά από τον Λιθουανό Ντάνας Ράπσις (1:45.72).