Περισσότεροι από 1.500 δρομείς συμμετείχαν στο Run Greece Καστοριά 2022 και έζησαν ακόμη μια ξεχωριστή δρομική εμπειρία, με τον ΟΠΑΠ στο πλευρό τους. Η μεγάλη αθλητική γιορτή, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 15 Μαΐου 2022, περιλάμβανε την ημιμαραθώνια διαδρομή των 21 χιλιομέτρων, καθώς και δύο αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων.

Ο ΟΠΑΠ, Μέγας Χορηγός του ΣΕΓΑΣ, γιόρτασε το Run Greece της Καστοριάς μαζί με τους αθλητές, εμψυχώνοντάς τους και χειροκροτώντας την προσπάθειά τους. Ένα DJ set σε κατάστημα ΟΠΑΠ, στη διαδρομή των αγώνων, έδινε τον ρυθμό. Επιπλέον, το κατάστημα ΟΠΑΠ περίμενε τους δρομείς μετά τον τερματισμό τους, εφοδιάζοντάς τους με ενεργειακά ποτά και σνακ για να ανακτήσουν τις δυνάμεις τους.

Οι νικητές των αγώνων

Η βράβευση των αντρών δρομέων που τερμάτισαν πρώτοι στα 10 χλμ.

Η βράβευση των γυναικών δρομέων που τερμάτισαν πρώτες στα 10 χλμ.

Η Καστοριά έγινε πόλος έλξης για εκατοντάδες δρομείς από όλη την Δυτική Μακεδονία που βρέθηκαν στην πόλη, το Σαββατοκύριακο, για να πάρουν μέρος στο Run Greece.

Νικητής στην ημιμαραθώνια διαδρομή των ανδρών αναδείχθηκε ο Ilir Kellezi και σε αυτή των γυναικών η Ανδριάνα Δρουδάκη. Στα 10 χιλιόμετρα, πρώτος ήταν ο Κοσμάς Πλακετάς και πρώτη γυναίκα η Μαρία Καβουρίδου. Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων νίκησαν ο Αλέξανδρος Παπαγιάννης και η Αφροδίτη Κυρκοπούλου.

Η επόμενη πόλη που θα φιλοξενήσει το Run Greece είναι η Αλεξανδρούπολη.