Ο Βόλος είχε βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, καθώς με εξαιρετική εμφάνιση είχε εκπλήξει τους «ερυθρόλευκους», αλλά στην επανάληψη μίλησε η τεράστια κλάση του Ελ Αραμπί, που πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε την ομάδα του σε μιας ευρείας έκτασης νίκη με 4-1.

Οι Θεσσαλοί δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα καθώς δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και στο δεύτερο μισό δεν κατάφεραν να αντάξουν στο ρυθμό του Ολυμπιακού, όταν οι «ερυθρόλευκοι» αποφάσισαν να «πατήσουν γκάζι».

Η πειραϊκή ομάδα στρέφει πια την προσοχή της στον «τελικό» με την Πόρτο, ενώ από σήμερα είναι μόνη πρώτη στην κατάταξη, καθώς νωρίτερα ο Άρης είχε αφήσει δύο βαθμούς στο Περιστέρι.