Ο Γκιγέρμε έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» του αγώνα ρεβάνς του Ολυμπιακού με την Πλζεν στο Καραϊσκάκη και ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για μια μεγάλη νίκη-πρόκριση των «ερυθρόλευκων» με 4-0 επί της τσέχικης ομάδας .

Ο 28χρονος μέσος του Ολυμπιακού με ένα γκολ στο 51o λεπτό (1-0) έβγαλε την Πλζεν από την μικρή περιοχή της όπου είχε κατασκηνώσει για να μην δεχθεί γκολ και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης κι έκανε την δύσκολη δουλειά να μοιάζει με παιχνιδάκι στη συνέχεια.

Ο Γκερέρο (που ήταν μαζί με τον Βραζιλιάνο οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων») απλοποίησε λίγο αργότερα (70΄) τα πράγματα, όταν με μια προσωπική ενέργεια έβαλε το 2-0 και «σκότωσε» κάθε ελπίδα για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του μετά από το αυτογκόλ του Μπράμπετς (74΄) και ένα του Σεμέδο (82΄) που οδήγησαν στο τελικό ευρύ 4-0.

Πλέον η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς  αναμένει τον επόμενο αντίπαλό της στα προκριματικά του Champions League, δηλαδή την τουρκική Μπασάκσεχιρ. Το πρώτο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο την Τετάρτη στις 7 Αυγούστου.

Στο τέλος του αγώνα ο Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε: «To κλειδί της νίκης είναι πως μπήκαμε πολύ δυνατά. Κι οι φίλαθλοι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Δεν σταμάτησαν να μας στηρίζουν. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο και στο δεύτερο αποτελεσματικοί. Είναι δίκαιο το αποτέλεσμα” τόνισε αρχικά ο Πορτογάλος κόουτς μιλώντας στην κάμερα της NOVA και συνέχισε: “Αυτές οι νίκες δίνουν αυτοπεποίθηση. Είναι μία μεγάλη βραδιά για τον Ολυμπιακό. Έχουμε ξεκάθαρο στόχο. Να μπούμε στους ομίλους του Champions League και γι’ αυτό θα παλέψουμε.

Το παιχνίδι ήταν σημαντικό, επειδή αντιμετωπίζαμε ένα δύσκολο αντίπαλο. Έπρεπε να παίξουμε έξυπνα για να πάρουμε την πρόκριση. Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την Μπασακσεχίρ. Από εδώ και πέρα θα ασχοληθούμε με τον επόμενο αντίπαλό μας»

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Ποντένσε (85′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (66΄Καμαρά), Γκερέρο (80′ Ελ Αραμπί).

ΒΙΚΤΟΡΤΙΑ ΠΛΖΕΝ (Πάβελ Βρμπα): Χρούτσκα, Ρέζνικ, Πέρνικα, Μπράμπετς, Χλούσεκ, Κάλβαχ (79′ Γιάνοσεκ), Χροσόβσκι, Καγιάμπα (56′ Κόβαριτς), Κόπιτς, Μίχαλικ (73′ Χόρι), Κρμέντσικ.