Η Ατλέτικο «τα χρειάστηκε» αλλά τελικά επικράτησε της Έλτσε με 1-0 (23′ Γιορέντε) και διατηρεί υπολογίσιμο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Ισπανία.

Η αναμέτρηση -για την 34η αγωνιστική της La Liga- εξελίχθηκε σε ακατάλληλη για καρδιακούς. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Σουάρες να στέλνει την μπάλα στο πλεχτό, μόλις στο 16′. Αλλά το VAR αποφάνθηκε πως ο εμπλεκόμενος, στη φάση, Γιορέντε ήταν… μία ανάσα οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου υποδείχτηκε πέναλτι (για χέρι) υπέρ της Ατλέτικο αλλά μετά από τη χρήση του VAR η απόφαση ανακλήθηκε.

Ο Σουάρες σκόραρε ξανά στο 64′ αλλά και πάλι δεν μέτρησε το γκολ. Και στο 90′ ο Γιορέντε έκανε χέρι αλλά ο Φιντέλ έστειλε την μπάλα από την άσπρη βούλα στο δοκάρι του Όμπλακ.

Το 0-1 παρέμεινε και η Ατλέτικο -με παιχνίδι περισσότερο- βρίσκεται πέντε πόντους μπροστά από Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.