Η Ιταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης. Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, επικράτησε της Αγγλίας, μέσα στο «Wembley» (3-2 πεν, 1-1 κ.δ.).

Και κατέκτησε το τρόπαιο του EURO 2020.

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα. Ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι.

Η τυπικά φιλοξενούμενη Αγγλία, άρχισε ιδανικά την αναμέτρηση. Και με το καλησπέρα «μπήκε σε θέση οδηγού» με τον Σο (2′).

Για όσο διάστημα κυριαρχούσε στο «πράσινο χαλί» δεν κατάφερε να αυξήσει τα κεκτημένα.

Επιτρέποντας στην Ιταλία να παραμείνει «ζωντανή». Λάθος που τα «τρία λιοντάρια»… πλήρωσαν ακριβά. Οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν με Μπονούτσι στο 67′.

Ήταν καλύτεροι -ως το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του Ολλανδού διαιτητή, Μπιόρν Κάιπερς– αλλά τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν τις αξιοποίησαν.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση αλλά καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει.

Έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι. Όπου, ο Ντοναρούμα, αναδείχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή. Απέκρουσε δύο πέναλτι και έστειλε στο τρόπαιο στην Ιταλία.

Προκαλώντας ντελίριο πανηγυρισμών στους/στις συμπατριώτες/ισσές του.

Αφήνοντας τους Άγγλους -εντός και εκτός γηπέδου- απαρηγόρητους.

Σάκα 3-2 απόκρουση Ντοναρούμα

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Εμερσον (118′ Φλορέντσι), Βεράτι (96′ Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Μπαρέλα (54′ Κριστάντε), Κιέζα (85′ Μπερναρντέσκι), Ινσίνιε (91′ Μπελότι), Ιμόμπιλε (55′ Μπεράρντι)

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ , Γουόκερ (120′ Σάντσο), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ (71′ Σάκα), Ράις (74′ Χέντερσον, 120′ Ράσφορντ), Φίλιπς, Σο, Μάουντ (99′ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν.

Η Ιταλία είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Σάκα απόκρουση Ντοναρούμα

Ζορζίνιο απόκρουση Πίκφορντ
Σάντσο απόκρουση Ντοναρούμα
Κέιν 1-1

Η Ιταλία θ’ αρχίσει πρώτη τις εκτελέσεις

Η κάτοχος του τροπαίου στο EURO 2020 θ’ αναδειχθεί στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Τέλος και της παράτασης.

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, στο «Wembley», άρχισε με την Ιταλία στη σέντρα.

Ιταλία και Αγγλία δεν κατάφεραν, στις ελάχιστες προσπάθειες που δημιούργησαν, ν’ αλλάξουν τα δεδομένα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Το οποίο, μόλις τελείωσε.

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης άρχισε, με την Αγγλία σέντρα.

Και όπως αναφέρει και η UEFA, πλέον, είναι ώρα για ήρωες.

Ο διαιτητής, Μπιόρν Κάιπερς, σφύριξε τρεις φορές στο «Wembley». και ο τελικός, ανάμεσα στην Ιταλία και την Αγγλία, οδηγείται στην παράταση. Αφού οι δύο ομάδες (στα 90 λεπτά και τα 6′ του επιπλέον χρόνου) έμειναν στο 1-1.

Προσωρινή διακοπή του τελικού, στο 87′, λόγω εισβολής φιλάθλου.

Η Ιταλία, στο 67′, έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Λεονάρντο Μπονούτσι, μετά από φάση διαρκείας, με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ.

Και έγινε ο γηραιότερος (34 χρονών και 71 ημερών) σκόρερ σε τελική φάση του θεσμού.

Και τώρα όλα αρχίζουν και πάλι από την αρχή.

Ο διαιτητής, Μπιόρν Κάιπερς, έδωσε το σύνθημα (σφύριγμα) και το δεύτερο ημίχρονο στο «Wembley» άρχισε.

Ρομπέρτο Μαντσίνι και Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ επέλεξαν να μην πραγματοποιήσουν αλλαγή.

Ημίχρονο στο «Wembley».

Με την Αγγλία να προηγείται με 1-0. «Τα τρία λιοντάρια» πάνε στ’ αποδυτήρια, έχοντας κρατήσει με άνεση το γκολ του Σο, με το οποίο μπήκαν «σε θέση οδηγού».

Η Ιταλία, στην επανάληψη, θα πρέπει να βελτιώσει σημαντικά την απόδοσή της για να έχει βάσιμες αξιώσεις ν’ αλλάξει τα εις βάρος της δεδομένα.

Η Αγγλία κρατάει, μάλλον εύκολα, το προβάδισμα που απέκτησε με το… καλησπέρα του τελικού. Η Ιταλία, τουλάχιστον ως τώρα, δε δείχνει έτοιμη να δημιουργήσει σοβαρούς «πονοκεφάλους» στην εστία του Πίκφορντ.

Λίγο μετά το σφύριγμα του Ολλανδού διαιτητή, Μπιόρν Κάιπερς, η Αγγλία «πήρε κεφάλι» με τον Λουκ Σο.

Μόλις στο 2′ έστειλε, με σουτ μέσα από την περιοχή, την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα.

Έτσι, πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης, έβαλε «τα τρία λιοντάρια» σε… θέση οδηγού και την Ιταλία σε δύσκολη θέση.

Ο τελικός του EURO 2020, στο «Wembley», ξεκίνησε.

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Έμερσον, Μπαρέλα, Βεράτι, Ζορζίνιο, Κιέζα, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε.

ΑΓΓΛΙΑ: (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Σο, Στόουνς, Τρίπιερ, Ράις, Φίλιπς, Μάουντ, Στέρλινγκ, Κέιν.