Αν και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ο Ολυμπιακός «ζευγάρωσε» τις εκτός έδρας νίκες του μετά το διπλό στο Μιλάνο, φεύγοντας νικητής από το Καζάν και τον αγώνα κόντρα στην Ούνικς. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν να… αυτοκτονήσουν, καθώς τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση έμοιαζαν πιο κοντά από τον αντίπαλό τους στην νίκη, εντέλει όμως πήραν το θετικό αποτέλεσμα που τους εδραιώνει στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας. Μοιραίος για τους Ρώσους ο Χεζόνια που ήταν αρκετά άστοχος και έχασε την ευκαιρία ισοφάρισης και δεύτερης παράτασης.

Τρίτη σερί νίκη για τον Ολυμπιακό (9-4) που διώχνει την κακοδαιμονία των αγώνων και δείχνει αποφασισμένος να διεκδικήσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας. Μυθική εμφάνιση από τον Βεζένκοφ που είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, πετυχαίνοντας τρίποντο-μαχαιριά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Καθοριστικός με επίσης μεγάλο καλάθι στην παράταση ο Λαρεντζάκης (10π.), άγγιξε το double double ο Σλούκας (12π., 8ας) που έχασε πάντως κρίσιμη βολή στο φινάλε. Τέλος στο σερί των 4 νικών για τους Ρώσους που έπεσαν στο 7-6. Πρώτος σκόρερ ο Λορέντζο Μπράουν με 21 πόντους, στους 20 ο Κάνααν. Ο Χεζόνια είχε 11 με 3/14 σουτ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Ολυμπιακό, το «ύπουλο» ματς στο Βελιγράδι με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα (9/12).

«Πονοκέφαλος» με Χεζόνια, το ισορρόπησε με τις αλλαγές
Η εξαιρετική επιθετική παρουσία του Μάριο Χεζόνια ήταν ο βασικός «πονοκέφαλος» για τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του ματς. Ο Κροάτης άσσος ήταν πληθωρικός (6π., 3ριμπ. 3ας), έδωσε έτοιμα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και έφερε την ομάδα του στο +7 (15-8 στο 7′). Οι νωρίτερες του συνηθισμένου αλλαγές του Γιώργου Μπαρτζώκα με Σλούκα, ΜακΚίσικ και Μάρτιν ισορρόπησαν το ματς (15-15), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-17 από τρίποντο του Κάνααν.

«Κλείδωσε» με την άμυνα, βρήκε σκορ από Λαρεντζάκη
Έχοντας βρει ρυθμό από την φινάλε της περιόδου, η second unit του Ολυμπιακού «εγκλώβισε» την επίθεση της Ούνικς. Ακόμα και με την επιστροφή του Χεζόνια, οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να πατούν καλύτερα, ήταν πιο αποτελεσματικοί στις άμυνες-αλλαγών, με τον Σλούκα να δίνει με τρίποντο στο τρανζίσιον προβάδισμα 5 πόντων (24-29 στο 14′). Την σκυτάλη από τον διεθνή γκαρντ πήρε ο Λαρεντζάκης, που με το γνωστό πάθος του σε άμυνα και επίθεση έδωσε λύσεις και από την περιφέρεια (33-37 στο 18′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (40-42 στο 20′), διαφορά η οποία θα ήταν και μεγαλύτερη αν είχε περιορίσει τον ανεβασμένο στην β’ περίοδο Λορέντζο Μπράουν (12π.) ή σούταρε με καλύτερο ποσοστό πίσω από τα 6,75μ. (3/13).

Ντέρμπι με τα όλα του σε άμυνα και επίθεση
Η κλασική 5άδα του Ολυμπιακού επέστρεψε στο παρκέ για το β’ μέρος, τα ίδια «συμπτώματα» όμως έκαναν ξανά την εμφάνισή τους. Λόγω κακής περιφερειακής άμυνας και αργών επιστροφών η Ούνικς βρήκε ρυθμό (4/4 3π.) με τον Κάνααν, αλλά ο Ολυμπιακός έμενε σε απόσταση αναπνοής (52-51 στο 23′, 12π. ο Βεζένκοφ). Εξάλλου, η δημιουργία του βρισκόταν σε εντυπωσιακά ψηλά επίπεδα (18ας, 59-57 στο 27′ με Ουόκαπ), καθώς «χτυπούσε» κάθε αδυναμία των γηπεδούχων. Κάπως έτσι το ματς κρεμόταν σε μία κλωστή, με την διαφορά «εύθραυστη» και για τις δύο πλευρές (62-59 στο 30′).

Χαμένες ευκαιρίες και παράταση
Ο ορεξάτος Κώστας Σλούκας μπήκε πάλι στο ματς και έβαλε την σφραγίδα του με τρίποντο και καλάθι στον αιφνιδιασμό (64-67 στο 31′), επιβεβαιώνοντας πως ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος για διπλό στο Καζάν. Η σύνδεση του Χεζόνια με το αντίπαλο καλάθι (69-69 στο 34′) έφερε το ματς στα ίσια και έδειξε πώς θα κυλούσε το τελευταίο 6λεπτο. Στην τελική ευθεία ο Ολυμπιακός είχε βραχεία κεφαλή αλλά κάποια άστοχα σουτ δεν του επέτρεψαν να ξεφύγει (71-72 με 0/2 βολές του Φαλ στο 37′). Ένα τεράστιο τρίποντο του Ντόρσεϊ έδωσε βαθιά ανάσα στους φιλοξενούμενους (137″), η οποία όμως κράτησε λίγο, καθώς κλέψιμο του Χεζόνια και ασίστ στον Κάνααν έφεραν ξανά το ματς σε ισορροπία (75-75 στα 67″). Στα κρίσιμα δευτερόλεπτα «έσπασαν» καρδιές. Ο Φαλ έβαλε μπροστά την ομάδα του, ο Γιεκίρι ισοφάρισει στα 13″ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, με τον Ντόρσεϊ να χάνει ευκαιρία νίκης (77-77 στο 40′), γεγονός που έστειλε το ματς στην παράταση.

Πήγε να «αυτοκτονήσει» αλλά το τελείωσε ο Βεζένκοφ
Εκεί ο Ολυμπιακός μπήκε κάτι παραπάνω από μυαλωμένος. Χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και βρέθηκε στο +4 (77-81). Μάλιστα, κράτησε τους Ρώσους στο 0 για 3:27′ και έφτασε ένα βήμα από την νίκη. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο από την γωνία έδωσε την… χαριστική βολή (81-86) καθώς παρά τις λάθος αποφάσεις στο τέλος και τις 1/2 βολές του Σλούκα ο Χεζόνια αστόχησε σε σουτ νέας παράτασης (84-87).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-41, 62-59, 77-77, 84-87 (παρ.)