«Γουρλίδικο» αποδείχθηκε το γυναικείο διαιτητικό τρίο για τη Λίβερπουλ μια και κατέκτησε του ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ κερδίζοντας στα πέναλτι την Τσέλσι 5-4! Ο κανονικός αγώνας τελείωσε ισόπαλος 1-1, στην παράταση οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα γκολ, έτσι το σφύριγμα της λήξης τις βρήκε ισόπαλες 2-2 και τελικά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι αυτή που πανηγυρίζει!

Σε επίπεδο θεάματος το παιχνίδι δεν παρουσίασε κάτι ιδιαίτερο, ωστόσο η Λίβερπουλ έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αρχικά, αλλά η Τσέλσι ισορρόπησε πήρε τον έλεγχο του κέντρου και σιγά- σιγά ισορρόπησε τον αγώνα. Στο 16′ ο Σαλάχ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κέπα, ενώ η Τσέλσι είχε δοκάρι με τον Πέδρο 6 λεπτά αργότερα.

Η Τσέλσι προηγήθηκε στο 36′, όταν ο Πούλισιτς βρήκε ωραία τον Ζιρού και αυτός με πλασέ έκανε το 0-1 και οι Λονδρέζοι πήγαν στα αποδυτήρια με αβαντάζ. Στην επανάληψη ξεκίνησε ο Φιρμίνιο και η Λίβερπουλ ισοφάρισε με γκολ από τα αποδυτήρια. Στο 48′, ο Βραζιλιάνος πάσαρε το μισό γκολ στον Μανέ που έγραψε το 1-1. Στη συνέχεια και παρά το γεγονός ότι οι «Κόκκινοι» είχαν ανέβει ψυχολογικά, η Τσέλσι είχε τον έλεγχο του αγώνα και τον Κέπα που την κράτησε όρθια όταν με διπλή επέμβαση δεν επέτρεψε στη Λίβερπουλ να φύγει από την Κωνσταντινούπολη στην κανονική διάρκεια του αγώνα με το Σούπερ Καπ. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί, η ομάδα του Κλοπ μπήκε καλύτερα και μπήκε μπροστά στο σκορ στο 95′. Το γύρισμα του Φιρμίνο για τον Μανέ είχε ως αποτέλεσμα το 2-1, το οποίο όμως δεν έμεινε για πολύ. Στο 99′ ο Αντριαν χρεώθηκε με πέναλτι για ανατροπή του Αμπραχαμ και ο Ζορζίνιο από τα 11 βήματα έκανε το 2-2, φέρνοντας ξανά το ματς στα ίσα. Και παρέμεινε σε ισορροπία μέχρι και το τέλος της παράτασης, αφού στο 104′ ο Αμπραχαμ από πολύ κοντά πλάσαρε άουτ μετά το γύρισμα του Πέδρο. Ο ίδιος έχασε και το πάναλτι κι έτσι η Λίβερπουλ έφθασε για τέταρτη φορά στην ιστορία της στην κατάκτηση του Σούπερ Καπ.