Στο νοσοκομείο διακομίστηκε ο Χουάνκαρ μετά τη ρίψη κροτίδας στο 49' του ντέρμπι στο Καραϊσκάκης. Συγκεκριμένα, στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό, μετά το 1-1 των «ερυθρολεύκων» με τον Μαντί Καμαρά, μία κροτίδα έπεσε δίπλα στον Χουάνκαρ. Ο Ισπανός αριστερός μπακ έπεσε στο χορτάρι δείχνοντας ζαλισμένος με τους συμπαίκτες του να πέφτουν επάνω του. Μετά από 10 λεπτά οι παίκτες του Παναθηναϊκού αποχώρησαν στα αποδυτήρια ενώ ο Χουάνκαρ ένιωθε έντονη ζάλη. Διακόπηκε στο δεύτερο ημίχρονο, λίγο μετά το γκολ της ισοφάρισης του Ολυμπιακού, το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League, ανάμεσα στους «ερυθρόλευκους»» και τον Παναθηναϊκό, στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο 48΄, με τον Καμαρά, το γκολ του Βαγιαννίδη από το 28΄, ωστόσο λίγα λεπτά μετά μία κροτίδα έσκασε δίπλα στον Χουάνκαρ την ώρα που ζεσταινόταν με άλλους παίκτες του Παναθηναϊκού, γεγονός που είχε αποτέλεσμα τον τραυματισμό του αριστερού μπακ των «πρασίνων». Το ματς διακόπηκε, αμέσως έσπευσαν οι γιατροί για να προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες στον άσο του Παναθηναϊκού, ο οποίος διακομίστηκε με φορείο προς τ' αποδυτήρια. Εν συνεχεία, αποχώρησαν όλοι οι «πράσινοι» στ' αποδυτήρια, ενώ ο διαιτητής Μαρέσκα πήρε τους συνεργάτες του και αποσύρθηκαν επίσης στ' αποδυτήρια.