Πύρρειος νίκη για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Το «τριφύλλι» τα βρήκε σκούρα κόντρα στο μαχητικό Λαύριο, πήρε την νίκη που το διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (9-1), ο τραυματισμός όμως του Νεμάνια Νέντοβιτς αφήνει σε αναμμένα κάρβουνα τον Δημήτρη Πρίφτη και τους συνεργάτες του. Ο Σέρβος άσος χτύπησε στο 33′ του ματς, έμεινε για λίγη ώρα στο παρκέ και πλέον υπάρχει αγωνία για την κατάστασή του, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνoυν λόγο για διάστρεμμα.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων αμυντικά, το Λαύριο (4-5) ήταν ανταγωνιστικό για 34′ (86-81), αλλά στο τελευταίο 5λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί και πήραν την νίκη (102-83).

Super εμφάνιση από τον Έβανς (22π., 6ιμπ. και 2κοψ.) που πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση στα πράσινα. Εξαιρετική παρουσία και από τον Σαντ Ρος με 19 πόντους. Από πλευράς Λαυρίου ο Γερομιχαλός είχε 16 πόντους.

«Χτύπησε» στο τρανζίσιον για την διαφορά ο Παναθηναϊκός
Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (9-10) ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι. Τα λάθη των φιλοξενούμενων (4) κατέληγαν σε πόντους σε τρανζίσιον και αιφνιδιασμό, με τους Νέντοβιτς (2) και Σαντ Ρος να βρίσκουν σκορ από την περιφέρεια για το 17-10. Οι Παπαγιάννης και Έβανς μπήκαν στην εξίσωση του σκορ, το Λαύριο είχε λύσεις μόνο από Περσίδη και Γερομιχαλό, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 29-16.

Επιστροφή από -15 και «πράσινη ζώνη»

Το καλάθι του Καββαδά στις αρχές της β’ περιόδου έστειλε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (+15), ταυτόχρονα όμως αφύπνισε το Λαύριο. Αιχμή του δόρατος αρχικά ο Βουλγαρόπουλος για την ομάδα του Σερέλη που μείωσε (36-27 στο 13′), με τον Σμιθ να παίρνει την σκυτάλη και να ισοφαρίζει (36-36 στο 15′). Το δεύτερο τάιμ άουτ του Πρίφτη απέδωσε καρπούς, η ζώνη των «πράσινων» αποσυντόνισε το Λαύριο με τους Έβανς και Σαντ Ρος (από 11π.) να βρίσκουν ρυθμό να στέλνουν τον Παναθηναϊκό προηγούμενο στα αποδυτήρια (49-44 στο 20′).

Ένα ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν… αντίθετα στατιστικά (κυριαρχία Παναθηναϊκού στην ρακέτα, 6/11 3π. το Λαύριο), με το υψηλό σκορ να δείχνει πως οι άμυνες δεν ήταν στα φόρτε τους.

Ακόμα σκοράρει ο Έβανς, επιμένει το Λαύριο

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, ο Τζέρεμι Έβανς έγινε η βασική πηγή σκορ του Παναθηναϊκού (22π.). Ο Αμερικανός σκόραρε κυρίως με καρφώματα με τον Νέντοβιτς να σκοράρει στον αιφνιδιασμό δύο φορές για το 67-54 (25′). Το Λαύριο, όμως, δεν άφηνε το παιχνίδι να του ξεφύγει, «χτυπούσε» κάθε αδυναμία του (71-62 με τον Κάρτερ στο 27′), μειώνοντας στους 7 με την λήξη του δεκαλέπτου (73-66 στο 30′).

Πύρρειος νίκη με το μυαλό στον Νέντοβιτς

Το αμφίρροπο του τελικού νικητή δεν άλλαξε στην δ’ περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα αλλά το Λαύριο διατηρούσε την επαφή του (80-75 στο 33′). Εκείνο που άλλαξε, ήταν η ψυχολογία των «πράσινων» που είδαν τον Νεμάνια Νέντοβιτς να «παγώνει» το ΟΑΚΑ μετά από τραυματισμό στο 33′. Παρά το αρχικό σοκ, οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν παραπάνω και παρά τo 86-81 στο 34′, με τον Παναθηναϊκό να ξεσπά στο φινάλε για το τελικό 102-83.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-44, 73-66, 10283