Την πρώτη της ήττα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο της Βουδαπέστης γνώρισε σήμερα η εθνική ομάδα των γυναικών από την οικοδέσποινα Ουγγαρία, με 13-10.

Οι αθλήτριες του Γιώργου Μορφέση κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο για περίπου ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα της Ουγγαρίας παρά την φιλότιμη προσπάθειά τους να επιστρέψουν στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχες άνοιξαν το σκορ, ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση από την ελληνική ομάδα που πήρε το προβάδισμα με 2-1 χάρη στα τέρματα της Αβραμίδου και της Ξενάκη. Με εκτέλεση πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου, η Εθνική μας διατήρησε το προβάδισμα με 3-2 στην πρώτη περίοδο. Με καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές στην επίθεση, η ελληνική ομάδα έφτασε τα 4 γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο με την Τσουκαλά, αλλά η Ουγγαρία, που είχε το απόλυτο στον παίκτη παραπάνω, ισοφάρισε σε 4-4 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η Εθνική μας έχασε πολλές ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω στο δεύτερο οκτάλεπτο, με συνέπεια η Ουγγαρία να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης με 8-6 ενώ τα πράγματα έγιναν χειρότερα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα λόγω της αποβολής (με αντικατάσταση) της Ελευθερίας Πλευρίτου, λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου.

Η άμυνα της Ελληνικής ομάδας λειτούργησε πολύ καλά στην τρίτη περίοδο, όμως ταυτόχρονα είχε χαθεί εντελώς η επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να πλησιάσει τις γηπεδούχες. Το σκορ έγινε 10-6 με τέρμα της Βάλι, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκτάλεπτου και η κατάσταση έδειχνε πια μη αναστρέψιμη για τις Ελληνίδες. Στο φινάλε μάλιστα της περιόδου αποβλήθηκε και η Νικόλ Ελευθεριάδου, που δεν γιόρτασε έτσι με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλιά της.

Η Χριστίνα Κώτσια με δύο απανωτά γκολ μείωσε σε 11-8, ένα πεντάλεπτο πριν από τη λήξη και η Νίνου αμέσως μετά έφερε ακόμα πιο κοντά την ελληνική ομάδα (11-9). Η χαριστική βολή όμως δόθηκε από την Γκάρντα (12-9), με την Ουγγαρία να εξασφαλίζει ουσιαστικά την πρωτιά στο γκρουπ. Η τελική κατάταξη της Εθνικής στον 1ο όμιλο θα κριθεί στο επικείμενο ντέρμπι με τη Ρωσία, την Κυριακή στις 5:30μμ. Στη Duna Arena βρέθηκαν σήμερα περίπου 2.500 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων κι ένας πυρήνας οργανωμένων Ούγγρων οπαδών που ζέστανε την ατμόσφαιρα.

Οκτάλεπτα: 4-4, 4-2, 2-0,3-4

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία)- Ζβαρτ (Ολλανδία)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μπίρο): Γκανγκλ, Σίλαγκι, Μάτε, Γκουρισάτι 1, Βάλι 1, Παρκς 3, Ιλες 2, Κέζτελι, Λέιμετερ 2, Γκιονγκιόσι, Ριμπάνσκα, Γκάρντα 4, Κάσο

ΕΛΛΑΔΑ (Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 1 , Διαμαντοπούλου Β. , Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μ. 2, Αβραμίδου 1, Μυριοκεφαλιτάκη , Μπενέκου Αλ., Κώτσια 2 , Νίνου Ειρ. 1, Πλευρίτου Ελ. 1 , Ξενάκη 2, Σταματοπούλου