H ΤΣΣΚΑ έκανε το καθήκον της, υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα της έδρας και έγραψε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, με το οποίο ονειρεύεται «σκούπα» και πρόκριση στο Final-4 της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 78-67 της αποδεκατισμένης Φενερμπαχτσέ στη Μόσχα και απέκτησε το πάνω χέρι πριν η σειρά μεταφερθεί στην Πόλη, όπου η τουρκική ομάδα στοχεύει σε… επιστροφές παικτών και παράταση του ονείρου στο Game 3 (28/4). Σε διαφορετική περίπτωση η ΤΣΣΚΑ θα προκριθεί χωρίς απώλειες στην καταληκτική φάση της διοργάνωσης.

Με τον Νάντο ντε Κολό να τραυματίζεται στο 2ο λεπτό του αγώνα (του άνοιξε η μύτη, μετά από αγκωνιά που δέχθηκε από τον Κουρμπάνοφ) και να επιστρέφει αποσυντονισμένος στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ δεν… πτοήθηκε από τη μαγική εμφάνιση του Μάρκο Γκούντουριτς μέχρι το ημίχρονο (20π., με 4/5 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ).

Οι Ρώσοι βρήκαν τα μακρινά σουτ στη δεύτερη περίοδο και πιο αποτελεσματικοί στο παιχνίδι τους εξασφάλισαν μία διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο (50-42). Ακόμη κι όταν η Φενέρ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ βρήκε λύσεις από τα 6.75 από τους Αντόνοφ και Κουρμπάνοφ, κρατώντας με… νύχια και με δόντια το προβάδισμα.

Η τουρκική ομάδα προσπάθησε για την υπέρβαση στον… επίλογο του αγώνα, βρέθηκε στο -6 στο 36΄ (67-61), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Κουρμπάνοφ, ο οποίος ολοκλήρωσε στο 38΄ από τα 6.75 ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 8-4, με το οποίο η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε και πάλι με +10 (75-65), «σφραγίζοντας» στη συνέχεια με την άμυνά της τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντάνιελ Χάκετ με 14 πόντους, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τη Φενέρ ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν απελπιστικά μόνος για την έκπληξη…

Υπενθυμίζεται ότι η τουρκική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τους πολύτιμους Γιαν Βέσελι, Τζάρελ Έντι, Νταϊσόν Πιερ, Μπόμπι Ντίξον, αλλά και τον προπονητή της, Ιγκόρ Κοκόσκοφ.
Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55, 78-67