Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν για ακόμη ένα ματς ασταμάτητος, σημείωσε το έβδομο εφετινό του triple double και το Ντάλας πήρε τη νίκη απέναντι στο Ντιτρόιτ με 122-111 σε ένα ματς που διεξήχθη στην πόλη του Μεξικού.

Ο Σλοβένος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 41 πόντους (8/11 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 7/12 βολές), 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του, ο Σεθ Κάρι που σημείωσε 30 πόντους (6/9 τρίποντα) και έγινε ο πρώτος αναπληρωματικός που σημειώνει 30 πόντους για το Ντάλας μετά τον Τζέισον Τέρι, που είχε 34 κόντρα στο Σαν Αντόνιο στις 29/1/12.

Για τους Πίστονς, ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Ντέρικ Ρόουζ 19 πόντους, ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν έμεινε στους 10 πόντους με 3/16 σουτ, 1/10 εκ των οποίων τρίποντα.

Αυτό ήταν το 29ο παιχνίδι στο Μεξικό (από το 1992 και μετά), αριθμός ρεκόρ για χώρες εκτός των ΗΠΑ και του Καναδά, και ήρθε σε μια νύχτα όπου η λίγκα ανακοίνωσε πως οι «Καπιτάνες» θα ενταχθούν στην G League ξεκινώντας την επόμενη σεζόν.

Ο Τζοέλ Εμπίντ απάντησε στους επικριτές του με την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και οδήγησε τους Σίξερς σε νίκη με 115-109 επί των Σέλτικς στη Βοστώνη.

Ο Καμερουνέζος σέντερ είχε 38 πόντους και 13 ριμπάουντ, σημειώνοντας 16 εξ αυτών στην τελευταία περίοδο, ενώ με 5/6 βολές στα 26 τελευταία δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι με ένα 7-0 πλησίασαν στο -2 στο τελευταίο λεπτό, αλλά είδαν το αήττητό τους εντός έδρας να σπάει στο ενδέκατό τους ματς. Ο Κέμπα Γουόκερ με 29 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Μπραντ Στίβενς, ενώ με τους φιλοξενούμενους δεν αγωνίστηκε ο… παλιόφιλος Αλ Χόρφορντ λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Οι Νάγκετς με όπλο τον πλουραλισμό τους επιβλήθηκαν 114-99 των Μπλέιζερς. Ο Νίκολα Γιόκιτς και ο Τζέραμι Γκραντ είχαν από 20 πόντους για τους γηπεδούχους. Ο Χασάν Γουάιτσαϊντ με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ ξεχώρισε από το Πόρτλαντ, ωστόσο ο Ντέμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 13 με 5/16 σουτ.

Ο Κέβιν Λοβ έκανε τα πάντα για να κερδίσουν οι Καβαλίερς με 117-109 στην παράταση τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο. Μετά από δύο χαμένες βολές του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν στα 14″, ο πάουερ φόργουορντ του Κλίβελαντ με τρίποντο στα 7,5″ ισοφάρισε σε 103-103 και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Συνολικά είχε 30 πόντους και 17 ριμπάουντ βοηθώντας τους «ιππότες» να κάνουν έξι τις φετινές τους νίκες.