Η Λίβερπουλ «είδε τον χάρο με τα μάτια της» αλλά τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Αντίθετα η Μάντσεστερ Σίτι «είδε τον ουρανό σφοντύλι», στην 31η αγωνιστική της Premier League.

«Τα χρειάστηκε» η Λίβερπουλ στο «Anfield», αφού η Άστον Βίλα αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι». Κατάφερε, όμως, ν’ ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα (2-1) και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη το 2021 στο γήπεδο της. Και ταυτόχρονα να βρεθεί στην 4η θέση και να «μυρίζει» Champions League.

Η Λιντς «τράβηξε χειρόφρενο» στο… τρένο της Σίτι και μάλιστα μέσα στο «Etihad». Οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Ντάλας στις καθυστερήσεις (90’+1′) επικράτησαν με 2-1. Μάλιστα, τα «παγόνια» αγωνίστηκαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Λίαμ Κούπερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 1-4

Τ’ αποτελέσματα:

Παρασκευή 9/4

Φούλαμ-Γουλβς 0-1 (90’ Τραορέ)

Σάββατο 10/4

Μάντσεστερ Σίτι-Λιντς 1-2 (76′ Φεράν Τόρες – 42′, 90’+1′ Ντάλας)

Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 2-1 (57′ Σαλάχ, 90’+1′ Άρνολντ – 43′ Γουότκινς)

Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 1-4 (63′ Μπεντέκε – 8′ Χάβερτς, 10′, 78′ Πούλισικ, 30′ Ζούμα)