Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το Κόσοβο -στον αγώνα για την 5η αγωνιστική του 2ου προκριματικού ομίλου για το Mundial 2022- ισοφάρισε με κεφαλιά του Μουρίτσι. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας, είχε προηγηθεί με 1-0 από τα… χασομέρια του πρώτου.

Συγκεκριμένα, μια… ανάσα πριν ο Γάλλος διαιτητής, Φρανσουά Λετεσιέ, στείλει τις δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια του «Fadil Vokrri Stadium», η εθνική ομάδα «άνοιξε» το σκορ. Από κάθετη μπαλιά του Τάσου Μπακασέτα, ο συνονόματός του, Δουβίκας -στην πρώτη του συμμετοχή με τη «γαλανόλευκη»- πλάσαρε σωστά τον Μούριτς (45’+1′).  Στην πρώτη σοβαρή προσπάθεια των φιλοξενούμενων για γκολ.

ΚΟΣΟΒΟ (Μπερνάρ Σαλάντ): Μούριτς, Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Αλίτι, Χαντεργκιονάι, Χαλίμι, Ντρέσεβιτς, Β. Μπερίσα, Καστράτι, Μουρίκι, Ράσιτσα.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Τσιμίκας, Σιώπης, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας, Δουβίκας, Παυλίδης.