Η… κατηφόρα για την εφετινή Μπαρτσελόνα δεν έχει τέλος. Αυτή την φορά ήταν η Ράγιο Βαγεκάνο που κατάφερε να εκμεταλλευτεί την τραγική κατάσταση των Καταλανών και με το γκολ του Φαλκάο στο 30΄ να πάρει μία τεράστια νίκη που την έφερε στην 4η θέση (προσωρινά) της La Liga μετά από 11 αγωνιστικές.

Η σημερινή ήταν η τρίτη ήττα των «μπλαουγκράνα» σε 10 ματς στο πρωτάθλημα (έχουν 4 νίκες και 3 ισοπαλίες), με τον Κούμαν να εξακολουθεί ν΄ απολαμβάνει της εμπιστοσύνης του Ζοάν Λαπόρτα. Η «Μπαρτσα» θα μπορούσε να είχε φύγει με την ισοπαλία από το «Ντε Βαγέκας», αν στο 72΄ ο Ντεπάι ευστοχούσε από το σημείο του πέναλτι (νικήθηκε από τον Ντιμιτριέβσκι).

Στην Πάρμα ντε Μαγιόρκα η Σεβίλη έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή της κατάταξης, έστω και για λίγο, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Μαγιόρκα. Οι Ανδαλουσιάνοι, μάλιστα, «έσωσαν την παρτίδα» στο 73΄ με τον Λαμέλα, ο οποίος είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο 20 λεπτά νωρίτερα.

Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι λόγω της αποβολής του Χάουμε Κόστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Σεβίλη σκόραρε με τον Οκάμπος στο 90΄+6, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διπαιστώθηκε ότι η μπάλα είχε βρει σε χέρι πριν καταλήξει στα δίχτυα.