Τέλος του αγώνα. Η εθνική επικράτησε 2-0 της Γεωργίας και πάει για τον… τελικό στη Σουηδία.

Ο Πέλκας «έκλεψε» την μπάλα και διαμόρφωσε το 0-2. «Κλειδώνοντας» στο 90’+5′ τη νίκη για την εθνική.

Ο Τάσος Μπακασέτας στο 90ο λεπτό «ανοίγει» το σκορ για την εθνική, από την άσπρη βούλα.

Είχε προηγηθεί εκτέλεση κόρνερ με το παιχνίδι να εξελίσσεται. Όμως ο διαιτητής ειδοποιήθηκε για ενδεχόμενο πέναλτι. Πήγε στην οθόνη και είδε τη φάση. Διαπίστωσε η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Γκορμπελίτζε και καταλόγισε την παράβαση.

Ο Μάνταλος αντικατέστησε τον Σιώπη.

Περίπου ένα τέταρτο απομένει στην «Batumi Arena». Η εθνική προσπαθεί να βρει πώς θα παραβιάσει την εστία του Λόρια. Αλλά δεν έχει βρει τρόπο. Και δεν πείθει, ως τώρα, ότι μπορεί να το κάνει.

Ο Μασούρας άφησε τη θέση του στον Τζόλη.

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου στην «Batumi Arena». Η Εθνική έχει την κατοχή αλλά δεν έχει βρει τον τρόπο να γίνει απειλητική για τη Γεωργία.

Ο Βίλι Σανιόλ αντικατέστησε τον Μικαουτάτζε με τον Οκριασβίλι και τον Κακβετάτζε με τον Γκβίλια

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στην «Batumi Arena». Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ αντικατέστησε τον Παυλίδη με τον Πέλκα.

Ημίχρονο χωρίς γκολ στην «Batumi Arena», όπου η εθνική αντιμετωπίζει αυτή την ώρα τη Γεωργία. Για την 7η αγωνιστική του 2ου προκριματικού ομίλου, για την τελική φάση του Μουντιάλ 2022 που θα γίνει στο Κατάρ.

Η «γαλανόλευκη» είναι ελαφρά καλύτερη και έχει δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις για γκολ. Το πέτυχε μία φορά, στο 13′, όμως σωστά ακυρώθηκε. Αφού η μπάλα είχε βγει κόρνερ. Επίσης, στο 24′ φάνηκε ο Λόρια -μετά το μπλοκάρισμα της μπάλας- να πέρασε τη γραμμή του τέρματος αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Στην επανάληψη, η εθνική της χώρας μας -που χρειάζεται το διπλό-θα πρέπει να παρουσιαστεί πιο πιεστική και ουσιαστική. Χωρίς να αμελήσει την αμυντική της λειτουργία, γιατί η Γεωργία έχει δείξει ότι στις αντεπιθέσεις μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

Η αναμέτρηση στην «Batumi Arena» διεξάγεται κάτι περισσότερο από μισή ώρα. Όμως καμιά από τις δύο ομάδες δεν έχει καταφέρει -με έγκυρο τρόπο- να κουνήσει δίχτυα. Η εθνική, χωρίς ν’ αποδίδει θεαματικό ποδόσφαιρο, είναι καλύτερη. Έχει δημιουργήσει «πονοκεφάλους» στην εστία του Λόρια αλλά, ως τώρα, δεν έχει καταφέρει να ολοκληρώσει με επιτυχία τις προσπάθειες.

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του αγώνα στο «Batumi Arena». Η Εθνική, πλέον, πατάει καλά αλλά χρειάζεται πολύ προσοχή στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων.

Πάντως στο 13ο λεπτό, προσωρινά, οι «γαλανόλευκοι» πανηγύρισαν γκολ. Σε γύρισμα του Μπουχαλάκη ο ο Μπακασέτας έκανε δυνατό σουτ αλλά η απόκρουση του Λόρια έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία του. Ο Ανδρούτσος τη γύρισε και ο Παυλίδης την έσπρωξε στα δίχτυα. Όμως η χρήση του VAR έδειξε πως η μπάλα είχε βγει εκτός της γραμμής, οπότε το γκολ (σωστά) ακυρώθηκε.

Η εθνική αντιμετωπίζει αυτή την ώρα στην «Batumi Arena» τη Γεωργία. Για την 7η αγωνιστική του 2ου προκριματικού ομίλου, για την τελική φάση του Μουντιάλ 2022 που θα γίνει στο Κατάρ.

Η αναμέτρηση γίνεται υπό τη «βαριά σκιά» της κατάρρευσης πολυκατοικίας που είχε ως συνέπεια, τουλάχιστον οκτώ νεκρούς, Γι’ αυτό και οι ποδοσφαιριστές αγωνίζονται με μαύρα περιβραχιόνια σε ένδειξη πένθους.

Ο ομοσπονδιακός εκλέκτορα, Τζον Φαν’τ Σχιπ, αποφάσισε οι «γαλανόλευκοι» να παραταχθούν για το εναρκτήριο λάκτισμα με τους Βλαχοδήμο, Χατζηδιάκο, Μαυροπάνο, Τζαβέλλα, Ανδρούτσο, Τσιμίκα, Μπουχαλάκη, Σιώπη, Μπακασέτα, Μασούρα και Παυλίδη.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Βίλι Σανιόλ, έχει παρατάξει τους Λόρια, Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκιορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουργιάνια, Λομπζανίτζε, Τσακβετάτζε, Κβαρατσκέλια, Μικαουτάτζε.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Λιθουανός, Ντονάτας Ρούμσας. Βοηθοί του είναι οι (συμπατριώτες του) Αλεκσάντρ Ράντιους, Ντόβιντας Σουζιεντέλις, και τέταρτος ο Ρομπέρτας Σμίτας. Στο VAR οι Ολλανδοί, Γιόχεμ Κάμφις και Ζόι Κόου.