Νίκη – γοήτρου με… καρδιά και «μαχητική» ψυχή για τον Παναθηναϊκό, σε ένα ματς που πρέπει να αποτελέσει τον οδηγό για την νέα σεζόν, κυρίως για την αντίδραση της επανάληψης και την «ατσάλινη» άμυνα του β’ μέρους. Μέταλλο μεγάλης ομάδας, σπουδαίες ατομικές προσπάθειες και πάθος βοήθησαν τους «πράσινους» να φτάσουν σε μια ανατροπή που θα μνημονεύεται για χρόνια. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας βρέθηκε στο -20 (2η περίοδος) απέναντι στην ποιοτική Αρμάνι Μιλάνο, που παλεύει για το πλεονέκτημα έδρας φέτος, αλλά δεν παράτησε το παιχνίδι, παρά το γεγονός πως τα έκανε… όλα λάθος στο πρώτο ημίχρονο.

Στον επιπλέον χρόνο οι Ιταλοί ήταν… εκτός αγώνα και έβλεπαν το καλάθι να έχει «μικρύνει» επικίνδυνα για τους ίδιους. Παράλληλα, ο μέχρι πρότινος άστοχος Σέλβιν Μακ (1/6 μέχρι το 40′) εξελίχθηκε σε παίκτη – κλειδί (τελείωσε το ματς με 11π., 4ασ.) και το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε μέχρι και το +10. Οι Ιταλοί επέστρεψαν ξανά, αλλά το τρίποντο του Τζίτζι Ντατόμε στο φινάλε βρήκε σίδερο.

Έτσι, ύστερα από ένα ματς γεμάτο περιπέτεια, σασπένς και μεγάλες αποφάσεις ο Παναθηναϊκός «έκλεισε» με νίκη τα φετινά εντός έδρας παιχνίδια του στην Euroleague και ανέβηκε στο 11-20 του ταμπλό. Από την μεριά της, ομάδα του Έτορε Μεσίνα γυρνάει στο Μιλάνο γνωρίζοντας ότι έχασε ένα… δικό της ματς από το +20, το οποίο μπορεί να της κοστίσει στα ζευγάρια των πλέι οφ (20-13 ρεκόρ). Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Βλάντο Μίτσοφ (15π.) και Κέβιν Πάντερ (13π.).