Η Αργεντινή κατάφερε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι του μεγάλου τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου που διεξήχθη στο Κατάρ να νικήσει 4-2 τη Γαλλία και να αναδειχτεί πρωταθλήτρια κόσμου για 3η φορά στην ιστορία της.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη αφού Αργεντινή και  Γαλλία δεν κατάφεραν τόσο στην κανονική διάρκεια (2-2) όσο και στην παράταση (3-3) να πάρουν αυτό που ζητούσαν δηλ. τη νίκη.

Στα πέναλτι οι Λατινοαμερικάνοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και πήραν τα σκήπτρα… από τους Γάλλους (κάτοχοι του 2018).

EUROKINISSI

Η εξέλιξη των πέναλτι

Ο Εμπαπέ σκόραρε ξανά από τη βούλα (1-0)

Ακατάλληλο για καρδιακούς… το φινάλε στο 90λεπτο

Αμφότερες θα μπορούσαν να αποφύγουν την παράταση και τα πέναλτι, αλλά ο Μαρτίνες στο 90+3΄σταμάτησε τον Ραμπιό μέσα από την περιοχή, ενώ στο 90+7΄ο Γιορίς απέκρουσε το σουτ του Μέσι.

EUROKINISSI

Ο Εμπαπέ με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε 3-3 στο 118΄, ενώ ο Μέσι έδωσε προσωρινά προβάδισμα (3-2) στην Αργεντινή με γκολ στο 108΄.

Οι Λατινοαμερικάνοι προηγήθηκαν 2-0 των «πετεινών» στο ημίχρονο χάρη σε τέρματα των Μέσι στο 23΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (δεν έπρεπε να δοθεί) και Ντι Μαρία στο 36΄.

Οι Γάλλοι ισοφάρισαν με γκολ του Εμπαπέ στο 80′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 81′.

EUROKINISSI

Στο συγκεκριμένο αγώνα σημειώθηκε και προσωπικό ρεκόρ.

Σε ηλικία 35 ετών και 357 ημερών, ο Ουγκό Λορίς έγινε ο δεύτερος γηραιότερος αρχηγός σε τελικό τέτοιας διοργάνωσης, πίσω από τον Ιταλό τερματοφύλακα Ντίνο Τζοφ (40 ετών και 133 ημερών το 1982) Ταυτόχρονα ο Γάλλος είναι ο τερματοφύλακας με τους περισσότερους αγώνες σε Μουντιάλ (20), αφήνοντας πίσω του τον Γερμανό Μάνουελ Νόιερ.

Το σπουδαίο αγώνα παρακολούθησαν στην Αθήνα μέλη της εν Ελλάδι Αργεντίνικης κοινότητας.