Ο πράσινος αγωνιστικός… κατήφορος συνεχίστηκε στο ΟΑΚΑ. Εκεί όπου η Λάρισα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό μετά από 28 χρόνια (!), παραμένοντας παράλληλα αήττητη για πέμπτο ματς.

Το τελικό 2-1 υπέρ του θεσσαλικού συγκροτήματος, είναι βέβαιο ότι θα φέρει περαιτέρω ανακατατάξεις στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού, αφού εκτός όλων των άλλων δείχνει αδυναμία να εκμεταλλευτεί τη δύναμη της έδρας του έχοντας χάσει 11 βαθμούς εφέτος στο ΟΑΚΑ, με αρνητικό απολογισμό τρεις ήττες (ΟΦΗ, Ξάνθη, Λάρισα) και μία ισοπαλία (Ολυμπιακό). Ο Μιλοσάβλιβιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 35ο δευτερόλεπτο, ενώ ο Ουάρντα στο 57` με τρομερή ντρίμπλα απέναντι στον Αποστολη, εκτέλεσε τον Διούδη διπλασιάζοντας τα τέρματα της Λάρισας.

Στο 62ο λεπτό, ο Ζαχίντ με όμορφο σουτ από τα όρια της περιοχής νίκησε τον Κρίστινσον για να μειώσει σε 2-1. Να σημειωθεί ότι στο 35ο λεπτό, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, ακύρωσε γκολ του Παναθηναϊκού με τον Καμπετσή), αφού είδε επιθετικό φάουλ στον Ισλανδό γκολκίπερ της Λάρισας.