Την κατάλληλη στιγμή απέκτησε σφυγμό ο ΟΦΗ! Με τρομερή ανατροπή και αφού εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Γιώργου Δώνη, η ομάδα της Κρήτης άλωσε 1-3 το ΟΑΚΑ και έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Το γκολ του Φεντερίκο Μακέντα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 42’ δεν πτόησε τους παίκτες του Χάιμε Βέρα. Ο ΟΦΗ ξεχείλιζε από αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο. Τον βοήθησαν σημαντικά το αυτογκόλ του Ιταλού επιθετικού, ο οποίος έδειξε ότι μπορεί να σκοράρει και στις δύο εστίες.

Ο Μακέντα νίκησε τον Σωκράτη Διούδη στο 58’ και τρία λεπτά αργότερα ο Γιώργος Δώνης έβγαλε από το γήπεδο τον Κώστα Αποστολάκη, τον γιο του Στράτου. Αυτόματα ο Παναθηναϊκός έμεινε γυμνός στη δεξιά πτέρυγα και ο ΟΦΗ βρήκε τρόπο να σκοράρει στο 71’ με τον Σασί και να σφραγίσει τη νίκη του με τον Γιώργο Γιακουμάκη στο 88’.
Με τους τρεις πόντους, οι Κρητικοί έφτασαν τους 28. Προσπέρασαν τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ πλησίασαν στον βαθμό τον Αστέρα Τρίπολης και την Ξάνθη.