«Ζωντανός» στη «μάχη» που δίνει για την παραμονή του στην Α1 Ανδρών έμεινε ο Άρης, μετά το θρίαμβο του στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 69-63 του Ηρακλή στο Αλεξάνδρειο, για την 15η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, βελτιώνοντας σε 4-11 το ρεκόρ τους, με το οποίο ισοβαθμούν με τον ΠΑΟΚ στο… βυθό της κατάταξης. Στον αντίποδα, ο «Γηραιός» υπέστη την ένατη ήττα του.

Μετά το απογοητευτικό πρώτο δεκάλεπτο (9-18), ο Άρης αντέδρασε στο δεύτερο (29-32), για να ξεσπάσει στην τρίτη με επιμέρους σκορ 22-10 (51-42 στο 30΄) και να μην απειληθεί μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Η ενεργοποίηση της άμυνάς των γηπεδούχων από τη δεύτερη περίοδο ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι, τη στιγμή που στην επίθεση οι Μποχωρίδης και Μπράουν έδειχναν ασταμάτητοι με 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα. Καθοριστικοί και οι Ντραγκίτσεβιτς (10π., 8ρ.), Μόρις (9π., 10ρ.) στον… επίλογο του αγώνα, κερδίζοντας τις μάχες της ρακέτας και οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον Άρη στην πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63