Για σχεδόν ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η… πειραματική εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών από τη Σερβία, στην πρεμιέρα του Β΄ προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στο Ζρένιανιν. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, με οκτώ πολίστριες να κάνουν το ντεμπούτο τους και εξαιρετικά χαμηλό μέσο όρο ηλικίας, επικράτησε 24-8 της γηπεδούχου ομάδας, παρότι το σκορ ήταν 8-7, ένα λεπτό πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Από το σημείο αυτό και μετά, η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου κυριάρχησε απόλυτα και πέτυχε 16 (!) αναπάντητα γκολ, με τη Σερβία να ξαναβρίσκει στόχο στο φινάλε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη και η Ειρήνη Νίνου, τα μόνα μέλη του «κορμού» της εθνικής που βρίσκονται στο Ζρένιανιν, σημείωσαν από πέντε τέρματα, ενώ εντυπωσιακό ήταν το ντεμπούτο της 17χρονης Στεφανίας Σάντα (4 γκολ). Σκόραραν συνολικά δέκα Ελληνίδες παίκτριες, οι έξι εκ των οποίων έκαναν την παρθενική τους εμφάνιση με το εθνόσημο σε επίπεδο γυναικών (η Καρολίνα Ιωάννου γενικά έκανε ντεμπούτο με την Ελλάδα, καθώς στο παρελθόν έχει υπάρξει διεθνής με τις εθνικές ομάδες της Ιταλίας).

Αύριο Παρασκευή (18/2) η εθνική θα δώσει δύο αγώνες, αντιμετωπίζοντας το πρωί (11 π.μ.) την Τουρκία και το βράδυ (10 μ.μ.) τη Βέλγιο).

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη τη Σερβία): 5-5, 2-5, 0-7, 1-7

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Ζαφειράκη, Αγγελίδη 1, Σάντα 4, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Σιούτη 2, Νίνου 5, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Γρηγοροπούλου 1, Φουντωτού 1, Ιωάννου 2, Μουστακαρία 1, Καρύτσα.

Για τη Σερβία σκόραραν οι Ιλιτς 4, Μιλίτσεβιτς, Νοβάκοβιτς, Μάντιτς, Καπλάρεβιτς.