Τριάντα ένα λεπτά χρειάστηκε η Μαρία Σάκκαρη για να προηγηθεί με 1-0 στα σετ (6-1), ενώ άλλα 35 για να φτάσει στη νίκη (6-2) με 2-0 σετ απέναντι στη Σέρβα Νίνα Στογιάνοβιτς και να προκριθεί  στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά τένις του Τόκιο.

Με τη σημερινή της νίκη στο Ariake Tennis Park  η Σάκκαρη έκανε το 2Χ2 απέναντι στο νο 90 του κόσμου, μετά την επικράτησή της το 2015 στο Μινσκ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν  συγκεντρωμένη από το ξεκίνημα του ματς και νίκησε πολύ εύκολα, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης.

Στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά η Σάκκαρη θ’ αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Σβιτολίνα (Ουκρανία)-Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία) που θα παίξουν στις 8 το πρωί (ώρα Ελλάδας).