Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης έκανε την εξής ανάρτηση στο διαδίκτυο για την επιτυχία του κολυμβητή Ανδρέα Βαζαίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης:

«Θερμά συγχαρητήρια στον Ανδρέα Βαζαίο για τη διπλή επιτυχία: χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης και ρεκόρ Ευρώπης! Μας έκανε περήφανους!».

Υπενθυμίζεται πως ο Ανδρέας Βαζαίος στέφθηκε χθες Παρασκευή (06.12.2019) πρωταθλητής Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης 25αρας πισίνας της Γλασκόβης κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στα 200μ μικτής ατομικής.

Ο Βαζαίος τερμάτισε σε 1:50.85, σχεδόν ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον δεύτερο, το Νορβηγό Τόμοε Ζενιμότο Χβας (1:51.79), ενώ κατέρριψε το 1:51.36 που είχε ο Λάζλο Τσεχ από τις 4/12/2015 και την αντίστοιχη διοργάνωση της Νετάνια.

Στην επική κούρσα του στον τελικό ήταν τελευταίος μετά από το 50αρι της πεταλούδας αλλά ήταν 3ος μετά από το ύπτιο και κέρδισε το χρυσό στο ελεύθερο.

Ο Βαζαίος μ’ αυτό το μετάλλιο ξεπερνά τον Γιάννη Δρυμωνάκο και γίνεται ο αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 25άρας πισίνα.