Μόνος στην κορυφή της Super League έμεινε ο ΠΑΟΚ, διαλύοντας με 5-1 τον Ατρόμητο στην Τούμπα, στο τελευταίο παιχνίδι του 2019.

Το γρήγορο σκοράρισμα για τον γηπεδούχο τον απάλλαξε από το άγχος που έκρυβε ένα τέτοιο παιχνίδι με συνέπεια να φθάσει στην μεγάλη επιτυχία του. Στο 13ο λεπτό ο Αντρέ Βιεϊρίνια με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε σωστά στην εστία του Μέγερι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του και σύντομη λύση στο σκοράρισμα. Ήταν το 64ο συνεχές παιχνίδι πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ να «ξεκλειδώνει» κάθε αντίπαλη άμυνα στο δρόμο του.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει αλλά και ο Ατρόμητος δεν ήταν παθητικός. Ανέπτυσσε επιθετικές τάσεις και βρέθηκε στο πρώτο ημίωρο λίγες αλλά επικίνδυνες φορές στην περιοχή των γηπεδούχων. Στο 31′ κεφαλιά του Μαουρίσιο αλλοιώθηκε ελαφρά και έφυγε σε νέο κόρνερ.

Στο 34′ ο ΠΑΟΚ απλοποίησε περισσότερο την υπόθεση νίκη. Από φάουλ του Μίσιτς ο Σφιντέρσκι εξ επαφής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι και στην επιστροφή της ο Ίνγκασον απλά την έστειλε στα δίχτυα του Ατρομήτου για το 2-0.

Ο Ισλανδός, «πρωταγωνιστής της μέρας», σημείωσε και το τρίτο γκολ της ομάδας του, δεύτερο δικό του, πριν εκπνεύσει το ημίχρονο. Από φάουλ του Μίσιτς, ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ με κεφαλιά αυτή την φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μέγερι για να γίνει το εμφατικό 3-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το πέναλτι που κέρδισε ο Σφιντέρσκι σε ανατροπή του και με σκληρό μαρκάρισμα από τον Ρισβάνη, που ο Ημαθιώτης ρέφερι βεβαίωσε με την χρήση του Var, μετέτρεψε σε γκολ ο Πολωνός φορ με εύστοχο χτύπημα στο 53′. Τρία λεπτά αργότερα ο Ουγκράι με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση παραβίασε την εστία του Ζίφκοβιτς μειώνοντας σε 4-1.

Μετά το 4-1 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αφού ο ΠΑΟΚ έδειχνε επαναπαυμένος στην επερχόμενη νίκη του, ενώ ο Ατρόμητος είχε παραδώσει το αγωνιστικό του πνεύμα. Το πέμπτο γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 83′ με κεφαλιά του Μίσιτς μετά από σέντρα του Ροντρίγκο, για να ολοκληρωθεί έτσι η πανηγυρική παρουσία του Δικεφάλου όπου το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, πρωτοπόρο με το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς και τους οπαδούς του δικαιολογημένα να πανηγυρίζουν.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού και η πρώτη συμμετοχή του Λάζαρου Λάμπρου με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έφθασε αισίως τους 51 αγώνες αήττητος.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Γκάλο, Μανούσος, Ρισβάνης,

ΠΑΟΚ: (Αμπέλ Φερέϊρα) Ζίβκοβιτς, Μάτος (65′ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός (71′ Λάμπρου), Βιεϊρίνια (78′ Εσίτι), Πέλκας, Σφιντέρσκι

Ατρόμητος: (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Ρισβάνης, Ταλόχα, Γούτας, Γκάλο, Ανδρούτσος (46′ Oυγκραϊ), Ουμπίδες, Μάτσον, Κιβρακίδης (73′ Χαρίσης) Μανούσος, Βέλλιος (46′ Ενσικουλού).