Άκρως ακατάλληλη για καρδιακούς ήταν η σημερινή (28/11) αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Βόλο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για τη Super League 1. Κυρίως, όσα έγιναν σε περίπου 6 λεπτά στο «Γ. Καραϊσκάκης» προσέφεραν πολύ έντονες συγκινήσεις. Αλλά και διαμόρφωσαν το τελικό 2-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ελ Αραμπί από την άσπρη βούλα στο 85ο λεπτό. Οι φιλοξνεούμενοι ισοφάρισαν με τον Φαν Φέερτ στο 88′. Για να δώσει τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» ο Βαλμπουενά με άψογη εκτέλεση φάουλ στο 90’+1′.

Στο 10 λεπτό ο Βατσλίκ απέκρουσε πέναλτι του Φαν Φέερτ. Στο 18′ από κεφαλιά του Εμβιλά και στο 20′ από σουτ που έκανε ο Λόπες, η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι. Πλέον, ο Ολυμπιακός έχει 29 βαθμούς -έξι περισσότερους από την ΑΕΚ- και ο Βόλος 14 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (46’Ανδρούτσος), Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά (71′ Αραμπί), Α. Καμαρά (46′ Μ. Καμαρά), Γκάρι Ροντρίγκες (46′ Μασούρας), Λόπες (60′ Βαλμπουενά), Τικίνιο.

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (59′ Γκιουλέν), Ρινέρ, Ρομέρο, Φεράρι, Σοάρες (66′ λ. τρ. Τσοκάνης), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Ορός (74′ Νίνης), Φαν Φέερτ, Ροσέρο (75′ Βοϊτκόφσκι).