Μια από τις καλύτερες αναμετρήσεις, ως τώρα στο πρωτάθλημα, έγιναν απόψε (22/1) στο «Γεντί Κουλέ», για τη19η αγωνιστική της Super League 1. Όπου ο Παναιτωλικός επικράτησε του ΟΦΗ με 4-2.

Στο Ηράκλειο έγινε ματσάρα με έντονα -στην εξέλιξή της- στοιχεία… ροντέο. Οι φιλοξενούμενοι, συνεχίζοντας την εκπληκτική πορεία τους τις τελευταίες μέρες, μπήκαν δυναμικά και «σε θέση οδηγού» με τον Μεντόσα (8′). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Νέιρα (43′) αλλά δεν πρόλαβαν να πανηγυρίσουν και να χαρούν, αφού ο Κορνέλιους έκανε το 1-2 (45′).

Στο 53ο λεπτό ο Καρέλης διεύρυνε τη διαφορά για τους Αγρινιώτες αλλά στο 66′ και πάλι ο Νέρια μείωσε σε 2-3. Στο 82ο λεπτό οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι (από ανατροπή του Κορνέλιους στον Νέιρα) αλλά ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και δεν έκανε τρία τα (προσωπικά και της ομάδας του) γκολ για τους γηπεδούχους. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βέργος στις καθυστερήσεις (90’+2′).

Ο ΟΦΗ παρέμεινε στους 26 βαθμούς, ο Παναιτωλικός έφτασε τους 18 πόντους.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης (82′ Στάικος), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν (60′ Φαν Ντάινεν), Μεγιάδο, Τοράλ (82′ Ναμπί), Τσιλιανίδης (46′ Ντουρμισάι), Νέιρα, Λάμπρου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Μπαρμπόσα (71′ Τσιγγάρας), Μεντόσα (67′ Ντουάρτε), Μόρσεϊ (82′ Αποστολάκης), Καρέλης (82′ Βέργος).