Ο Ιωνικός έκανε στο «Γεντί Κουλέ»… διπλό άλμα παραμονής στη Super League 1. Επικράτησε σήμερα (19/3), στην πρεμιέρα των play outs, του ΟΦΗ με 3-2 και απομακρύνθηκε 11… βήματα από την προτελευταία θέση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο γήπεδο και… κάθισαν στη θέση του οδηγού μόλις στο 11ο λεπτό με το γκολ που πέτυχε ο Ρομαό. Στ’ αποδυτήρια πήγαν έχοντας διευρύνει το προβάδισμά τους με τα γκολ των Μύγα (39′) και Ντάλσιο (45′).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 45’+1′ με τον Λουίζ Φελίπε. Αντεπιτέθηκαν στην επανάληψη αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν ακόμα περισσότερο με τον Ντουρμισάι (56′). Οι Νικαιώτες κράτησαν την πολύτιμη νίκη που τους φέρνει «αγκαλιά» με την παραμονή στα «σαλόνια» του επαγγελματικού ποδοσφαίρου.

Πλέον, ο Ιωνικός έχει 29 βαθμούς και ο Βόλος έμεινε στους 30.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Σελίμοβιτς (46′ Γιαννούλης), Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν (69′ Μπουζούκης), Μεγιάδο, Νέιρα, Ντουρμισάι (76′ Φαν Ντάινεν), Λάμπρου (46′ Διαμαντής), Φελίπε.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσες, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας, Ντάλσιο, Λένις (90′ Μάναλης), Άοσμαν (68′ Κιάκος), Τουράμ (77′ Μάντζης).