Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της σημερινής (1/5) αναμέτρησης με τον Άρη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play offs στη Super League 1. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 1-0 και προσπέρασαν τους «κίτρινους» στη βαθμολογία, «μυρίζοντας»…. ευρωπαϊκό αέρα.

Οι γηπεδούχοι στο «Απ. Νικολαϊδης» ήταν εμφανώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια «μπήκαν σε θέση οδηγού» στο 28′ με τον Σένκεφελεντ. Το έργο τους φάνηκε να γίνεται ευκολότερο στο 44′, όταν ο Καμαρά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (μέσα σε τέσσερα λεπτά) και αποβλήθηκε.

Όμως, οι φιλοξενούμενοι, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, στο δεύτερο ημίχρονο «έβγαλαν» αντίδραση. Και όσο οι «πράσινοι» δεν διεύρυναν τη διαφορά, αναζητούσαν (και είχαν κάποιες ευκαιρίες για) την ισοφάριση. Αλλά τελικά, δεν τα κατάφεραν.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός έχει 54 βαθμούς, ενώ ο Άρης έμεινε στους 53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (81’ Κουρμπέλης), Γκατσίνοβιτς (29’ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος (81’ Βιτάλ), Αϊτόρ (89’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (89’ Καρλίτος)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (84’ Σούντγκρεν), Σάσα (31’ Ιτούρμπε), Ντουκουρέ (61’ Εντιαγέ), Ματίγια, Γκάμα (61’ Πάλμα), Μανσίνι (84’ Μ. Γκαρσία), Καμαρά