Μια σημαντικότατη, σε βαθμολογικό αλλά και ψυχολογικό επίπεδο, πανηγύρισε σήμερα ο Ιωνικός στην έδρα του. Όπου -για τη 12η αγωνιστική της Super League 1- νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «σε θέση οδηγού» στο 18ο λεπτό με τον Σφιντέρσκι. Όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, το αντίθετο. Βγήκαν μπροστά και έφτασαν στην ανατροπή με τα γκολ των Κάνιας (20’) και Άοσμαν (34’ πεν.).

Στο δεύτερο ημίχρονο και ως περίπου το 60′ οι «ασπρόμαυροι» ήταν ωσεί παρόντες στο γήπεδο. Οι Νικαιώτες έκαναν ότι ήθελαν. Κούνησαν δίχτυα άλλη μια φορά με τον Λένις (49’) και είδαν την προσπάθειά του στο 49′ να εξοστρακίζεται στο δοκάρι. Όταν βελτιώθηκαν οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μουργκ (60’).

Πλέον, ο ΠΑΟΚ είναι στους 19 βαθμούς (13 μακριά από την κορυφή) και ο Ιωνικός έφτασε στους 13.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κάνιας (69’ Ματσούκας), Ντάλτσιο, Κιάκος (69’ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (77’ Μάναλης), Λένις (88’ Βαφέας).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (73’ Αουγκούστο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης (85’ Άκπομ), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι (55’ Σβαμπ), Μπίσεσβαρ (55’ Μουργκ), Ελ Καντουρί. Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι