Άκρως ακατάλληλη για καρδιακούς ήταν η αναμέτρηση που έγινε -στο πλαίσιο του σημερινού προγράμματος της 6ης αγωνιστικής στη Super League 1- στην Τούμπα, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Βόλο. Με απίστευτη εξέλιξη και τρελές ανατροπές, λόγω των αμυντικών λειτουργιών επιπέδου… παιδικής χαράς, εκατέρωθεν. Με συνέπεια το τελικό 4-4.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φαν Βερτ στο 14′. Οι γηπεδούχοι είχαν τετραπλή απάντηση. Ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Γκρίλο (24′) και φάνηκε να «κλειδώνουν» τη νίκη με τα γκολ των Άκπομ (30′), Ζίβκοβιτς (32′, 42′).

Όμως, αυτό δεν είχε καμιά σχέση με την εξέλιξη. Στην επανάληψη ο Βόλος μείωσε με τους Μπαρτόλο (54’) και Ροσέρο (62′). Ο Κλέιμαν δεν επέτρεψε στον Βιεϊρίνια να σκοράρει από την άσπρη βούλα (80′). Και δύο λεπτά αργότερα ο Ρίνερ διαμόρφωσε το 4-4.

Έτσι, οι δύο ομάδες συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή, με 13 πόντους. Τουλάχιστον μέχρι να ολοκληρωθεί ο αγώνας του Ολυμπιακού στα Γιάννινα.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ (71’ Ροντρίγκο), Σβαμπ (71’ Ελ Καντουρί), Εσίτι, Α. Ζίβκοβιτς (84’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (88’ Μουργκ), Αουγκούστο, Άκπομ (84’ Σφιντέρσκι).

ΒΟΛΟΣ (Γκ. Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (56’ Ροσέρο), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης (79’ Ρινέρ), Μπαριέντος (79’ Νίνης), Φερνάντες (90’+2’ Γκιουλέν(, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν.