Ένα πεντακάθαρο γκολ που ακυρώθηκε κακώς από τον διαιτητή Ευαγγέλου αλλοίωσε τις ισορροπίες στον επαναληπτικό ημιτελικό μεταξύ του Αστέρα Τρίπολης και του ΠΑΟΚ που έληξε τελικά 0-0 και έδωσε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου στην ομάδα της Θεσσαλονίκης χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα.
Η φάση έγινε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ένας αμυντικός του ΠΑΟΚ, ο Ίνγκασον απέτυχε να διώξει τη μπάλα και ο Τσιλιανίδης που καραδοκούσε την έστειλε στα δίχτυα, όμως προς γενική κατάπληξη ο διαιτητής Ευαγγέλου σφύριξε…επιθετικό φάουλ.
Το ματς έμεινε στο «μηδέν», αλλά ο Αστέρας έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί και να μπει στο παιχνίδι της πρόκρισης.
Ήταν τόσο κραυγαλέα καθαρή η φάση των παικτών του Αστέρα ώστε ακόμη και ο Γιώργος Σαββίδης (ο γιός του Ιβάν) με ανάρτησή του μετά το τέλος του αγώνα έδωσε δίκιο στις διαμαρτυρίες των παικτών του Αστέρα.
«Ο λόγος που ο ΠΑΟΚ ζητάει επιτακτικά τη χρήση του VAR, είναι η φάση που δικαιολογημένα φωνάζει ο Αστέρας» έγραψε, ενώ συμπλήρωσε δεικτικά: « Δεν είμαστε και δεν θα γίνουμε ποτέ σαν τους άλλους».
Παράλληλα, έδειξε την δυσαρέσκειά του για την εμφάνιση των παικτών του ΠΑΟΚ (η πρώτη φάση τους έγινε στο 72ο λεπτό με τον Λημνιό) στους οποίους θεώρησε σκόπιμο να στείλει κι ένα μήνυμα γράφοντας: «Ενημερωτικά σε όλους, η χρονιά δεν τελείωσε!Καλή Ανάσταση σε όλους».
Αστέρας Τρίπολης (Γ. Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος (41’ Δουβίκας), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τασουλής (64’ Μπελόκ), Φερνάντεζ, Κώτσιρας,Τσιλιανίδης (74’ Αραβίδης).
ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μίσιτς (53’ Ολιβέιρα), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (62’ Πέλκας) Ακπόμ (77’ Σφιντέρφσκι).