Σε ένα απίστευτο ματς, που τα είχε όλα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Αμερικανό Ρέιλι Οπέλκα με 1-2 σετ (7-6, 6-7, 4-6) και αποκλείστηκε από το Rogers Cup.

Μια τρομερή μάχη εκτυλίχθηκε στο Τορόντο του Καναδά με πρωταγωνιστές τον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Ρέιλι Οπέλκα, με τον Αμερικανό να βγαίνει τελικά νικητής στις λεπτομέρειες, επικρατώντας 1-2 (7-6, 6-7, 4-6) σετ του Έλληνα πρωταθλητή και αποκλείοντάς τον από τον τελικό του Rogers Cup.

Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός, με τους δύο τενίστες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Χαρακτηριστικό είναι πως στα δύο πρώτα σετ που οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ δεν έγινε ούτε ένα μπρέικ, ενώ έπρεπε να φτάσουμε στο 7ο γκέιμ του τρίτου σετ για να συμβεί αυτό.

Έτσι ο Αμερικανός επικράτησε 1-2, προκρίθηκε στον τελικό και πέτυχε την πρώτη του νίκη απέναντι σε παίκτη που βρίσκεται στο Τοπ 3 της κατάταξης.