Μεγάλη επιτυχία για τη χώρα μας αποτελεί η κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Σκι που διεξάγεται στο Σαμονί της Γαλλίας.

Ο Ελληνοαμερικανός Αλέξανδρος Ιωάννης Γκίννης πανηγυρίζει το πρώτο ιστορικά μετάλλιο της Ελλάδας σε τέτοια διοργάνωση.

Ο 28χρονος σκιέρ κατέκτησε τη 2η θέση στην τεχνική κατάβαση στον αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου αλπικού σκι

Από τους πρώτους που έσπευσαν να τον αποθεώσουν ήταν τα μέλη της αμερικανικής αποστολής με την οποία αγωνίζονταν μέχρι το 2020.

Το 2021 ο Γκίννης είχε γίνει ο πρώτος Έλληνας αθλητής ο οποίος είχε κατακτήσει πόντους σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όταν πήρε την 11η θέση στο Φλοχάου της Αυστρίας.

Αυτό είχε συμβεί ένα χρόνο μετά τη μεταγραφή από την εθνική ομάδα των ΗΠΑ σε αυτή της Ελλάδας.

Ο Γκίννης γεννήθηκε στην Ελλάδα από Έλληνα πατέρα και Αμερικανίδα μητέρα και το σκι φαίνεται να ήταν ο προορισμός του καθώς ο πατέρας του διατηρούσε σχολή εκμάθησης σκι στον Παρνασσό.