Τριάντα έξι χρόνια πέρασαν, από την ημέρα που σημειώθηκαν δύο γκολ, τα οποία συζητήθηκαν όσο λίγα, στην Ιστορία του ποδοσφαίρου.

Πρωταγωνιστής ο ίδιος άνθρωπος. Ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, ο οποίος στις 22 Ιουνίου 1986, σημείωσε «το γκολ του Θεού» και «το γκολ του αιώνα», στην νίκη (2-1) της εθνικής Αργεντινής επί της Αγγλίας, στα προημιτελικά του Μουντιάλ 1986 στο Μεξικό.

Ο «Ντιεγκίτο», με το πρώτο γκολ στο 51ο λεπτό, άνοιξε το  σκορ, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα με το χέρι. Ηταν το έκτο λεπτό της επανάληψης, όταν μετά από επέλαση και σέντρα του Χόρχε Βαλντάνο, ο εκλιπών Αργεντινός, ύψωσε το χέρι του, νίκησε τον Σίλτον και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, χωρίς ο Τυνήσιος διαιτητής, Μπιν Νασέρ, να καταλογίσει την παράβαση. Ετσι, αυτό το γκολ, έμεινε στην Ιστορία ως «το χέρι του Θεού».

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μαραντόνα σκόραρε ξανά, όταν πήρε την μπάλα πίσω από την μεσαία γραμμή, πέρασε όποιον παίκτη επιχείρησε να τον ανακόψει, μπήκε στην αγγλική περιοχή και σκόραρε με δυνατό πλασέ.

Για τους Αγγλους, μείωσε (81′) ο Γκάρι Λίνεκερ, σε ένα αξέχαστο ματς, που για τους Αργεντινούς ήταν μια… εκδίκηση ενάντια στους αντιπάλους τους, μετά τον πόλεμο για την κατοχή των Νήσων Φόκλαντ, που κερδήθηκε από τους Βρετανούς.