Μεγάλη επιτυχία για τον Έλληνα πρωταθλητή Κώστα Γκελαούζο, ο οποίος τερμάτισε τρίτος στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας με χρόνο 2:19.02 και έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στην Αυθεντική Διαδρομή.

Ο Κενυάτης, Τζον Κιπκορί Κόμεν, πέρασε πρώτος το νήμα του τερματισμού.

Ο 42χρονος δρομέας έφθασε στο Παναθηναϊκό Στάδιο μετά από δύο ώρες 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα και αφού περίπου 600 μέτρα πριν τον τερματισμό, προσπέρασε τον Φελισιέν Μουχιτίρα από την Ρουάντα (2:16.43).

Στην ιδιαίτερα τιμητική, τρίτη θέση, τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος (2:19.02), που αναδείχθηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά πρωταθλητής Ελλάδας. Ο Κώστας Γκελαούζος έγραψε ιστορία στον Μαραθώνιο με την εξαιρετική επίδοση, καθώς είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή στην αυθεντική διαδρομή, πίσω από τον Νίκο Πολιά, που έχει το 2.17.56 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.