Παλικαρίσιο βαθμό, που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στη μάχη για είσοδο στα πλέι-οφ της Super League, απέσπασε ο Παναθηναϊκός από τον ΟΦΗ στο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης», σε αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής.

Αν και οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν από το 67΄ (Φιγκεϊρέδο) και έμειναν με δέκα παίκτες στο 70, λόγω αποβολής του Σένκεφελντ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Μακέντα στο 84΄ και να διατηρηθούν στην πέμπτη θέση της κατάταξης, δύο βαθμούς πίσω από τον σημερινό τους αντίπαλο.

Ολυμπιακός-ΑΕΛ 4-1

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση και πήρε εύκολα τη νίκη δείχνοντας και πάλι μεγάλη ευχέρεια στο σκοράρισμα. Αυτή τη φορά επικράτησε για την 15η αγωνιστική της Super League 4-1 της ΑΕΛ, την οποία φιλοξένησε στο άδειο από κόσμο «Γ. Καραϊσκάκης», όπου εξέτισε την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών ποινή, που του έχει επιβληθεί.

Τα γκολ πέτυχαν οι Μασούρας (9′, 11′), Σουντανί (17′) και Ελ Αραμπί (36′) ενώ για την ΑΕΛ μείωσε ο Ουάρντα στο 56ο λεπτό.

Ξάνθη-Παναιτωλικός 0-0

Σε… ρηχά νερά κινήθηκαν στα Πηγάδια Ξάνθη και Παναιτωλικός. Μετά από ενενήντα λεπτά χωρίς ουσιαστικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με συνέπεια, το παιχνίδι, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League, να λήξει δίχως τέρματα.

Αποτέλεσμα που έδωσε στους ακρίτες τη 2η ισοπαλία τους στο πρωτάθλημα και την 5η στους, ουραγούς στη βαθμολογία, Αγρινιώτες. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Τσιγγάρα.